ČSOP Klenice vysadil neuvěřitelných 439 stromů. Sbírá tipy na další výsadby

ČSOP Klenice vysadil neuvěřitelných 439 stromů. Sbírá tipy na další výsadby. Foto: ČSOP

Stovky dobrovolníků pod záštitou Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Klenice vysadily v našem okolí během akce Sázíme stromky pro potomky neuvěřitelných 439 stromů. Sázení se účastnily také desítky dětí. ČSOP prosí všechny příznivce, aby mu zasílali tipy na vhodná místa k dalším výsadbám, které se uskuteční za rok.

ČSOP Klenice spolu s partnery se stejně jako v minulém roce zaměřila na ovocné stromy. Přírodu obohatili o 439 stromů a 245 keřů. Dobrovolníků se zúčastnilo rekordních 556 včetně dětí z 5. ZŠ a 6. ZŠ v Mladé Boleslavi nebo dobrovolníků z firmy ŠKODA AUTO, KAUTEX TEXTRON a NADACE O2. Pro srovnání: Vloni společně s 370 dobrovolníky zasázeli 413 stromů a 100 keřů.

Předsedkyně ČSOP Klenice Milada Vrbová vyzvala dobrovolníky, ale i další příznivce, aby nám zaslali tipy na další výsadbu.

„Všechny nápady vezmeme v úvahu a budeme se snažit získat od majitele pozemku souhlas s jejich výsadbou a zajistit jim následnou péči. Chceme společně s vámi vytvořit takovou krajinu, kam se budeme rádi vracet sami, se svými dětmi a dětmi našich dětí. Jinou krajinu než tu, kterou máme, už nedostaneme,“ uvedla Milada Vrbová.

Ovocné stromy jsou úzce svázány s historií naší země. První zmínky o ovocných zahradách najdeme už v darovací listině knížete Soběslava z roku 1130. Největší rozmach vzniku alejí, ovocných sadů a stromořadí je však spojován s barokem a vládou osvícené císařovny Marie Terezie. Toto období vytvořilo typický obraz naší kulturní krajiny. Za posledních třicet let však zmizelo z našich sadů deset milionů ovocných stromů. Další statisíce ovocných stromů se vykácely podél našich cest a většinou nebyly dalšími ovocnými stromy nahrazeny. Česká krajina citelně přichází o své symboly, ovocné stromy. Přitom ovocné aleje a stromořadí, extenzivní sady a solitérní stromy mají v naší krajině nezanedbatelné funkce. Brání větrné erozi, jsou biotopem různých organismů, působí v krajině jako větrolam, udržují mikroklima a dokáží udržet vodu v půdě.

Sázení stromů by se nemohlo uskutečnit bez těchto partnerů:
Nadace Partnerství, KSUS, KB Penzijní společnost, Nadační fond ŠKODA AUTO, SFŽP, město Dolní Bousov, obce Domousnice, Řitonice, Sukorady, Čistá, Kněžmost, společnost ŠKODA AUTO a.s., ŠKO-ENERGO, Kautex Textron s.r.o., Garden design, Agarden rostliny s.r.o., Zahradnictví Tomsa, SARA MB s.r.o., Ndace O2, 5. ZŠ v Mladé Boleslavi, 6. ZŠ v Mladé Boleslavi, Ministerstvo životního prostředí.

Mediální partneři: Boleslavský deník, 1. BoleslavskáMladaboleslav.czMnichovohradišťsko.cz

Mohlo by vás také zajímat:

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top