V Mnichově Hradišti výrazně zvítězilo uskupení Žijeme pro Hradiště nad ODS. Kandidátem na starostu je Jiří Plíhal

V Mnichově Hradišti výrazně zvítězilo uskupení Žijeme pro Hradiště nad ODS. Kandidátem na starostu je Jiří Plíhal. Foto: město

O vedení města Mnichovo Hradiště se budou dělit pouze dvě uskupení – ODS a Žijeme pro Hradiště (ŽpH). Žádné jiné uskupení nekandidovalo. ŽpH bude mít v novém zastupitelstvu 17 křesel, ODS 6 mandátů.

Preferenčními hlasy ovlivnili voliči pořadí kandidátů výrazněji pouze u ODS. Z 15. místa postoupil na 4. místo Luboš Dvořáček, z 8. místa na 6. místo pak Václav Rylich. Naopak Petr Havel kandidoval na 2. místě a skončil jako 1. náhradník. Lídr kandidátky František Ouředník poklesl vlivem preferenčních hlasů na 5. místo, k zisku mandátu zastupitele to však stačilo.

PŘEHLEDNĚ: Kde najdete na Mnichovohradišťsku volební místnosti pro vaši obec či ulici?

PŘEHLEDNĚ: Kde najdete na Mnichovohradišťsku volební místnosti pro vaši obec či ulici? Ilustrační foto: Radek Žďánský

Komunální volby jsou tady již tento týden. Uskuteční se v pátek 23. a v sobotu 24. září. Níže přinášíme seznam volebních místností v ORP Mnichovo Hradiště, kde můžete dle místa vašeho trvalého pobytu uplatnit své volební právo. O tom, jak upravit hlasovací lístek a co dalšího by voliči měli vědět, jsme již informovali v tomto článku.

Bílá Hlína

Jak upravit hlasovací lístek? A co dalšího byste měli vědět o průběhu komunálních voleb?

Komunální volby již tento týden: Co byste měli vědět o jejich průběhu? Ilustrační foto: Petr Novák

V pátek 23. a v sobotu 24. září 2022 se v celé ČR konají volby do obecních zastupitelstev. Níže o nich přinášíme základní souhrnné informace.

Kdo může volit

Právo volit do zastupitelstva obce má každý občan ČR, který alespoň druhý den voleb, tedy 24. září 2022, dosáhl věku nejméně 18 let, a to v obci, ve které je v den voleb přihlášen k trvalému pobytu. Každý volič může v týchž volbách do zastupitelstev obcí hlasovat pouze jednou.

Komunální volby: V roce 2018 kandidovalo v Bakově nad Jizerou osm uskupení. V aktuálních volbách jen tři

Komunální volby: V roce 2018 kandidovalo v Bakově nad Jizerou osm uskupení. V aktuálních volbách jen tři. Foto: město

Bakov nad Jizerou sice nepatří do ORP Mnichovo Hradiště, my se ale dění na Bakovsku pravidelně věnujeme. A neuděláme výjimku ani v případě voleb.

Zatímco ve volbách v roce 2018 kandidovalo v Bakově osm uskupení, v aktuálních volbách kandidují jen tři. Z toho dva se stejnými názvy: Občané městu, město občanům a Koalice TOP 09 a STAN – lidé, které znáte. ODS tentokrát nekandiduje samostatně, ale spolu nezávislými, v uskupení nazvaném ODS a nezávislí pro Bakov a jeho místní části.

Komunální volby: Škoda zmařeného venkova, Za obec Žďár a sociální demokraté s nezávislými. Takový je výběr v obci Žďár

Škoda zmařeného venkova, Za obec Žďár a sociální demokraté s nezávislými. Takový je výběr v obci Žďár. Foto: mapy.cz

Žďár je jednou z několika málo obcí, kde kandidují členové politických stran. Zde jsou to konkrétně tři členové ČSSD na celkem devítičlenné kandidátce s názvem Sociální demokracie a nezávislí.

Dále v obci kandidují dvě nezávislá uskupení: Za obec Žďár 2022 (v čele se současným starostou Janem Süsserem a místostarostou Josefem Drahoňovským) a Škoda zmařeného venkova. I tato uskupení mají každé devět členů, tedy shodně s celkovým počtem členů zastupitelstva.

Komunální volby: Sedm lidí je připraveno pracovat pro Strážiště

Sedm lidí je připraveno pracovat pro Strážiště. Foto: mapy.cz

Sedm pro Strážiště – tak se jmenuje jediná kandidátní listina, která bude k dispozici voličům v této obci. A sedm je i celkový počet zastupitelů v obci.

Na kandidátce se nenachází starosta Josef Jindra Kabeš, současné nejužší vedení Strážiště je však na volebním lístku zastoupeno místostarostou Romanem Rajtrem.

Komunální volby: Mezi jedenácti kandidáty do zastupitelstva Sezemic jsou i současní představitelé obce

Mezi jedenácti kandidáty do zastupitelstva Sezemic jsou i současní představitelé obce. Foto: mapy.cz

V Sezemicích mohou voliči vybírat z jedenácti samostatných nezávislých kandidátů. 

O mandáty v sedmičlenném zastupitelstvu se uchází současný starosta Josef Černý i místostarostka Lucie Šorejsová.

Volby se konají ve dnech 23. a 24. září 2022.

Stránky

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top