Na zámek zavítá sokolník a jeho dravci

Na zámek zavítá sokolník a jeho dravci. Foto: státní zámek Mnichovo Hradiště

Léto je bohaté na akce v areálu mnichovohradišťského zámku. Jednou z nich je výstava s názvem „Sokolník a jeho dravci“.

V zámecké zahradě u saly terreny vás čeká komentovaná výstava dravců (puštík, výr, sova pálená a dalších) a letové ukázky.

Termíny návštěv sokolníka a jeho dravců jsou 3. července, 5. července, 6. července, 10. července, 24. července, 31. července 2022, 7. srpna, 14. srpna, 27. srpna a 28. srpna 2022. Výstava se koná vždy od 10.00 do 15.00 a ukázky vždy v 11.00 a ve 14.00.

Ochránci přírody a dobrovolníci z obce Buda posekali slatinnou louku

Ochránci přírody a dobrovolníci z obce Buda posekali slatinnou louku. Foto: ČSOP Klenice

Minulou sobotu, kdy teploty překračovaly 30 °C, dobrovolníci z Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Klenice společně s 11 dobrovolníky z obce Buda posekali slatinnou louku v národní přírodní památce (NPP) Rečkov, kde roste mimo jiné kriticky ohrožená popelivka sibiřská, atraktivní hvězdnicovitá rostlina, pozůstatek doby ledové.

„Managementy se v těchto letních teplotách stávají doslova peklem, ale louky se posekat musí, jinak z nich vzácné druhy rostlin zmizí,“ vysvětluje předsedkyně ČSOP Klenice Milada Vrbová.

Ochránce přírody čekalo překvapení. Při kontrole louky pod Babou nalezli 174 prstnatců májových

Ochránce přírody čekalo překvapení. Při kontrole louky pod Babou nalezli 174 prstnatců májových. Foto: ČSOP Klenice

Výjimečný nález čekal na členy Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Klenice, když vyjeli na kontrolu louky pod přírodní rezervací Vrch Baba. Napočítali 174 prstnatců májových.

Jaro je v našem okolí plné vzácných druhů živočichů a rostlin

Na Vrchbělé se podle Milady Vrbové také rozrůstá populace vstavače vojenského. ČSOP Klenice

Několik vzácných druhů našli během jarních týdnů členové ČSOP Klenice. Byly to nejen ohrožené rostliny, ale také dudek chocholatý nebo překvapivý výskyt vlka obecného na Mladoboleslavsku.

V červnu bude v Hradišti možné vyměnit si nádoby na tříděný odpad za větší

V červnu bude v Hradišti možné vyměnit si nádoby na tříděný odpad za větší. Ilustrační foto: Petr Novák

Značné množství občanů se na obrací na městský úřad v Mnichově Hradišti s žádostí o výměnu nádob na tříděný odpad o velikosti 120 litrů za větší. Město se proto rozhodlo udělat výjimku a jednorázově těmto žadatelům vyhovět. Bude se jednat pouze o výměnu nádob velikosti 120 litrů za nádoby velikosti 240 litrů (tzn. výměna menší popelnice za větší).

Bakov nad Jizerou se více zazelená

V Bakově nad Jizerou jsou nepřehlédnutelné nové výsadby stromů. Foto: město

V Bakově nad Jizerou jsou nepřehlédnutelné nové výsadby stromů na Mírovém náměstí, v okolí kaple sv. Barbory, v Komenského sadech, ale i jinde po městě a v jednotlivých místních částech.

Městu se na obnovu zeleně podařilo získat dotaci z Evropské unie v celkové výši zhruba 7,5 milionu korun. Veřejný prostor se od loňského listopadu postupně dočkal mimo jiné výsadby stromů a keřů, odborného arboristického ošetření dřevin, založení travních ploch nebo zpevnění svahů.

Středočeský kraj zve na myslivce a další zájemce na seminář o péči o zvěř a její prostředí

Středočeský kraj zve na myslivce a další zájemce na seminář o péči o zvěř a její prostředí. Ilustrační foto: fotobanka pixabay.com

Péče o zvěř a její prostředí – to je název semináře, který se bude ve středu 1. června 2022 konat v zasedací místnosti zastupitelstva Středočeského kraje. Akce je určena především uživatelům honiteb, myslivcům, popřípadě zástupcům veřejné správy. Ostatní účastníci se zájmem o myslivost a ochranu přírody jsou samozřejmě také vítáni.

Ochránci přírody vítali ptačí zpěv na Žabakoru

Ochránci přírody vítali ptačí zpěv na Žabakoru. Foto: ČSOP Klenice

V sobotu 7. května v sedm hodin ráno čekalo na hrázi rybníka Žabakor více než 50 zájemců o vítání ptačího zpěvu. A vyplatilo se. Na přivítanou jim totiž průvodce a ornitolog Jakub Hlaváček přichystal parádní překvapení. Kukačku obecnou, lépe řečeno samce kukačky. Ku-ku zná jistě každý. Ale ne každý kukačku viděl zblízka, pokud ji vůbec kdy viděl. Otázky na život kukačky nebraly konce, a tak jsme na hrázi strávili déle, než jsme počítali.

Na druhé zastávce u naučné tabule nám k vyprávění o historii a avifauně Žabakoru zpíval budníček menší svým typickým cilp-calp.

Stránky

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top