Čáp v Kněžmostu opustil nakladená vejce. Převzala je záchranná stanice

Čáp v Kněžmostu opustil nakladená vejce. Převzala je záchranná stanice

O víkendu kolem 20. dubna opustil čáp hnízdo na komíně ve sběrném místě Kněžmost a již se nevrátil. Nakladená vejce zachránila obec Kněžmost spolu se záchrannou stanicí.

„Abychom alespoň zachránili nakladená vejce, domluvili jsme se se záchrannou stanicí, aby je z hnízda odebrala a nechala je vylíhnout v umělé líhni. Dalšímu čapímu páru přejeme více štěstí,“ uvedla obec Kněžmost na svém webu.

Ochránci přírody vysázeli zeleň a pověsili ptačí budky v biocentru v Luční ulici v Kněžmostu

Foto: ČSOP Klenice

Dobrovolníci z Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Klenice za pomoci místních oddílů skautů, veřejnosti a technických služeb obce Kněžmost v neděli 7. dubna sázeli kolem nově vybudované tůně keře, stromy a rostliny, které budou složit jako potrava ptákům, hmyzu, ale i místním obyvatelům, protože velká část z nich je jedlá.

Méně odpadků oproti loňsku hlásí i z úklidové akce ve Žďáru. Nejkurioznějším nálezem byla sada nových koberečků do auta

Nejkurioznějším nálezem byla sada nových koberečků do auta. Foto: SDH Doubrava

Stále nám chodí zprávy z celostátní akce Ukliďme Česko. Ve Žďáru se úklidová akce konala v sobotu 13. dubna a jedná se o další obec, která oproti loňsku hlásí odpadků méně.

Skautská družina Benjamínků uklízela okolo Jizery a v lesoparku

Skautská družina Benjamínků uklízela okolo Jizery a v lesoparku

K celostátní akci Ukliďme Česko se připojili i skauti.

Skauti se sice letos nemohli naplno účastnit oblastí úklidu, jako tomu bývalo v loňských letech, naše nejmenší nová družina Benjamínků (4–6 let) se ale v rámci schůzky prošla pláží na kamínkách, lesoparkem a kolem fotbalového hřiště a při procházce posbírali 1 pytel plastů, 1 pytel směsného odpadu a 1 pytel se sklem a kovem.

Tereza Bukvičková, vedoucí střediska skautů Mnichovo Hradiště

Ve Svijanech v sobotu nejen uklidili obec, ale i zasadili 150 stromů

Foto: obec Svijany

Velká část obyvatel obce Svijan se v sobotu 6. dubna zapojila do akce Ukliďme si ČeskoUkliďme Svijany a Zasaďme strom.

Přišli jsme s novou iniciativou. Kromě sběru odpadu v obci a úklidu ploch jsme občany vyzvali, aby přišli i s dětmi zasadit si strom do obecní části lesíku Hnízdo. Zasadili jsme celkem 150 mladých stromků (javory, jasany a buky). Na závěr jsme si opekli buřty a dobře se pobavili.

Úklid ve Dnebohu: Nejvíce odpadků bylo na cestě do Honsobu

K celostátní akci Ukliďme Česko se zapojil i Dneboh. Dohromady nás uklízelo sedmnáct lidí, z toho dětí dětí. Vydali jsme se paprskovitě na všechny strany ze vsi a postupně jsme se potkali lidi za Zásadky i Olšiny.

Je vidět, že každoroční úklid se vyplácí, odpadu bylo méně, až na tradiční cestu do Honsobu. Tady asi dostatečně vskrytu se pořád vyhazuje ve velkém – takže najít několik modelů záchodů nebylo neobvyklé.

Zuzana Morkusová

Do úklidu Olšiny se jako každoročně zapojili i obyvatelé Domova Pod Skalami Kurovodice

Foto: Jana Nováková

Na Olšině se v sobotu 6. dubna připojilo k celostátní akci Ukliďme Česko celkem 35 lidí, z toho pět dětí a osm obyvatel Domova Pod Skalami Kurovodice s doprovodem, kteří se zapojují každoročně.

Celkem jsme uklidili cca 200 kg odpadků. Jednalo se o běžný odpad, stavební suť, železo, plasty a jednu lyži a palivovou nádrž od auta.

Po skončení úklidu jsme měli malé občerstvení, které připravila jedna z místních obyvatelek.

Jana Nováková, Olšina

Překvapení pod nohama turistů při úklidu přírody: dvacet párů bot

Foto: KČT Mnichovo Hradiště

V sobotu 6. dubna se na křižovatce ulic Na Příkopech a Přemyslova sešlo 20 dobrovolníků, aby se pod hlavičkou Klubu českých turistů zapojili do celorepublikové akce Ukliďme Česko. Stejně jako v minulých letech, i letos jsme uklízeli Dolce a třešňovku. Počasí nám vcelku přálo. Oblohu sice ještě po pátečním dešti zahalovaly mraky, ovšem s každým naším krokem se nebe stále více projasňovalo. 

Stránky

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top