Obyvatelé Horek u Bakova usilují o rekultivaci původní cesty do Trenčína

Zdroj: město Bakov nad Jizerou

Díky iniciativě bakovského osadního výboru Horka se možná brzy budeme moct vydat po původní cestě z Horek do Trenčína, což ocení milovníci přírody i historie. 


Milí přátelé a sousedé,
rádi bychom Vás za osadní výbor Horka seznámili s naší snahou a cílem zrekultivovat původní cestu vedoucí z Horek do Trenčína.

Další číslo sborníku Od Ještěda k Troskám: o památných stromech v okolí i o malíři Josefu Markovi

Další číslo sborníku Od Ještěda k Troskám: o památných stromech v okolí i o malíři Josefu Markovi. Foto: redakce

Na světě je další číslo sborníku Od Ještěda k Troskám, který pravidelně přináší řadu zajímavých vlastivědných článků z Českého ráje a Podještědí. Také tentokrát si na své přijdou i zájemci o region Mnichovohradišťska.

V článku Jany Dumkové si zopakujeme historii sochy Václava Budovce z Budova, která byla letos v listopadu opět místěna před mnichovohradišťskou radnici. Vrátila se tak po 71 letech jen pár metrů od místa, kde byla v červenci 1938 odhalena poprvé.

Hudebník Vladislav Fanta: Překvapení v knize o Diskantu? Buď žádné – a nebo úplně všechno

Vladislav Fanta na koncertě Diskantu v roce 2016. Foto: archiv Vladislava Fanty

Po těžkém úrazu na kole měl problémy s pamětí a neuměl ani zapnout počítač, ale za několik měsíců už odesílal do tiskárny hotovou knihu ve formátu PDF. I takový je Vladislav Fanta. Mnichovohradišťský patriot, fotograf a hudebník. Díky jeho vytrvalosti a píli je teď na světě kniha, která se zapíše do novodobých hudebních dějin nejen Mnichovohradišťska. Odtajněná kronika kapely Diskant. Kapely, která zažívala největší slávu v 80. letech minulého století. Vladislav Fanta byl, jak mnozí velmi dobře vědí, jejím výrazným členem.

Hrad Kost zve na vánoční prohlídky

Hrad Kost. Foto: fotobanka pixabay.com

V období od 26. do 31. prosince 2021 budete mít možnost navštívit hrad Kost a nechat se unést jedinečnou atmosférou vánočně nazdobeného hradu.

Těšit se můžete na prohlídky hradních paláců obohacené o vyprávění toho, jak se slavily Vánoce ve středověku, jaké zvyky lidé v tomto období udržovali, kde se vzala tradice vánočního stromečku a jak vypadala štědrovečerní tabule.

Prohlídky odchází každou půlhodinu, a to od 11 do 15 hodin.

Vstupné: 120 Kč dospělí, 80 Kč studenti/děti, 90 Kč senioři. 

Místo hotelu muzeum? Architektonická studie není proti

Místo hotelu muzeum? Architektonická studie není proti. Foto: Petr Novák

Architektonická kancelář re:architekti studio v letošním roce zpracovávala pro město Mnichovo Hradiště studii využitelnosti budovy hotelu U Hroznu pro potřeby městského muzea a infocentra. Studie je nyní hotova a architekti souhlasí, že stavba by byla pro tyto účely adaptovatelná. Bez zásadních úprav se to však neobejde.

Před 80 lety byl v Mauthausenu zastřelen mnichovohradišťský lékárník Adolf Stoupa

Před 80 lety byl v Mauthausenu zastřelen mnichovohradišťský lékárník Adolf Stoupa. Foto: Muzeum města Mnichovo Hradiště

Dnes je tomu 80 let od smrti Adolfa Stoupy, mnichovohradišťského lékárníka a účastníka protifašistického odboje.

Adolf Stoupa se narodil 15. února 1909 v Mnichově Hradišti v domě čp. 243 na náměstí. Byl pravnukem známého mnichovohradišťského lékárníka a botanika Václava Sekery. Navázal tedy na rodinnou tradici a po studiích a aspirantské praxi se v roce 1938 stal samostatným lékárníkem v Mnichově Hradišti.

Hradišťské muzeum shání staré fotografie města pro doplnění svých sbírek. Aktuálně uvítá zejména snímky z ulic okolo kina

Kino v Mnichově Hradišti v 80. letech  20. století. Foto: archiv redakce

Muzeum města Mnichovo Hradiště dlouhodobě shání pro doplnění svých sbírek fotografie z let minulých a prosí obyvatele města a pamětníky o pomoc.

Aktuálně uvítá zejména snímky z ulic u kina a nádraží (Žižkova, Kaplířova, Šlikova, Ivana Olbrachta, Smetanova, Jana Švermy…), ale také Jaselské ulice, sokolovny či Salabky.

Podělit se o své snímky a přidat k nim třeba i nějakou tu vzpomínku můžete po domluvě s pracovníky muzea na e-mailu muzeum@mnhradiste.cz nebo na telefonu 326 771 001.

Virtuální procházky městem pokračují ulicemi Poříčská, Svatopluka Čecha a částí Víta Nejedlého

Virtuální procházky městem pokračují ulicemi Poříčská, Svatopluka Čecha a částí Víta Nejedlého. Zdroj: Muzeum města Mnichovo Hradiště

Historií Mnichova Hradiště se v listopadu projdeme již po šesté! V rámci pokračování cyklu Virtuálních procházek městem, a to v úterý 23. listopadu od 17 hodin v městském kině.

Stránky

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top