Ke škole i do parku nad Jizerou. Muzeum opakuje pátý díl virtuálních procházek městem

Ke škole i do parku nad Jizerou. Muzeum opakuje pátý díl virtuálních procházek městem. Foto: Muzeum města Mnichovo Hradiště

Muzeum města Mnichovo Hradiště opakuje v úterý 21. září 2021 pátý díl komentovaného promítání dobových fotografií a videí v městském kině.

Na výstavě zapomenutých příběhů Mladoboleslavska najdete i sako z dílny hradišťského krejčího

Mezi zapomenutými příběhy je například příběh pánského vlněného saka z dílny krejčího Františka Fibricha z Mnichova Hradiště. Foto: NF Škoda Auto

Výstava v prostorách bývalé mladoboleslavské průmyslové haly Pluhárna (Havlíčkova 456/1) bude vyvrcholením výzvy „Zapomenuté příběhy Mladoboleslavska“. Představí příběhy míst, spolků, předmětů, a hlavně osobností spojených s naším okolím. Nechybí mezi nimi ani příběhy z Mnichovohradišťska. Vernisáž se uskuteční ve středu 8. září 2021 od 18 hodin.  

OBRAZEM: Setkání závodních oldtimer vozů u Suhrovických rybníků

Setkání závodních oldtimer vozů u Suhrovických rybníků. Foto: Radek Žďánský

Na sklonku léta se nám tady vyrojilo spoustu zajímavých akcí. Setkání u Suhrovických rybníků se koná pravidelně. Zřejmě finance na nové kněžmostské varhany našly svůj cíl a už zpívají svůj andělský chór. Nyní zde máme setkání v nové, více dynamické formě. Letos bylo spojeno s právě skončeným 12. ročníkem Oldtimer Bohemia Rally 2021.

Rally se účastnily posádky různých světových značek, ale nejvíce bylo různých modelů, řad a typů domácí značky Škoda, podle níž je ostatně celý podnik pojmenován.

O hrad Valečov se po úmrtí kastelána starají zaměstnanci obce. Zájem turistů je velký

Hrad Valečov. Foto: Radek Žďánský

Na jaře letošního roku se na Valečově uzavřela jedna hradní kapitola. 24. března zemřel kastelán Zdeněk Steklý. Do Bosně přišel před 25 lety a z nově zakoupeného hradu dokázal vykřesat jedno úžasné turistické místo a zároveň nepřehlédnutelný symbol obce. Po kastelánově nečekaném odchodu před vedením obce stála otázka – jak dál?

Kulturní památka na mnichovohradišťském hřbitově se dočkala opravy interiéru

Kulturní památka na mnichovohradišťském hřbitově se dočkala opravy interiéru. Foto: NPÚ/město Mnichovo Hradiště

V důsledku dlouholetého zatékání došlo k zásadnímu poškození vnitřních omítek i kleneb hrobky rodiny Hendrichovy a Švermovy, stojící na mnichovohradišťském městském hřbitově. Město proto zajistilo restaurátorský zásah, který byl během léta dokončen.

Restaurátor odstranil vrstvy starých nátěrů, celý interiér biocidně ošetřil, omítky vyspravil vápennou maltou, obnovil poškozené profily a v neposlední řadě interiér vymaloval.

Do připravované knížky se hledají informace Eduardu Doškářovi z Dolního Bousova. Ozvou se pamětníci či potomci?

Do připravované knížky se hledají informace Eduardu Doškářovi z Dolního Bousova. Ozvou se pamětníci či potomci? Ilustrační obrázek: fotobanka pixabay.com

Regionální publicista Miloslav Ječný připravuje knížku o Eduardu Doškářovi, populární osobnosti Dolního Bousova mezi válkami. Uvítá o něm jakékoliv informace či vzpomínky.

Vzpomínka: 20 let od úmrtí drogisty Stanislava Česáka (1921–2001)

Vzpomínka: 20 let od úmrtí drogisty Stanislava Česáka (1921–2001). Foto: rodinný archiv

I příběhy „obyčejných“ lidí píší dějiny malých měst. Právě dnes, 29. srpna 2021, je tomu dvacet let od chvíle, kdy nás navždy opustil Stanislav Česák, který od 50. do 80. let působil v Mnichově Hradišti jako drogista. Nejprve v budově dnešního květinářství vedle pošty, poté v dnešní drogérii Jasmín v jižní části náměstí. Pocházel z okresu Hradec Králové, ale v Mnichově Hradišti prožil většinu produktivního života a celé stáří. Znali jej zde snad všichni jeho vrstevníci.

Socha Václava Budovce z Budova opustila zámek. Po zrestaurování se vrátí na Masarykovo náměstí

Socha Václava Budovce z Budova opustila zámek. Foto: státní zámek Mnichovo Hradiště

V pondělí 23. srpna 2021 opustila socha Václava Budovce z Budova po téměř 70 letech prostor před mnichovohradišťským zámkem. Socha je ve vlastnictví města Mnichovo Hradiště a od roku 1952 byla umístěna před státním zámkem Mnichovo Hradiště, který je ve správě Národního památkového ústavu.

Stránky

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top