Adaptační skupiny budou fungovat i o prázdninách. Pomůžete dětem porozumět českému jazyku?

Adaptační skupiny budou fungovat i o prázdninách. Pomůžete dětem porozumět českému jazyku? Ilustrační foto: město Mnichovo Hradiště

Do dvou adaptačních skupin pro ukrajinské děti, které budou fungovat v období letních prázdnin v Mnichově Hradišti, město hledá česky mluvící „učitele“, rodilé mluvčí, s jejichž přispěním si budou děti zvykat na český jazyk a učit se mu, aby byly připravené v září nastoupit do českých škol a školek. Pedagogická kvalifikace není nutná, je však výhodou. Výše hodinové mzdy může v souvislosti s praxí a kvalifikací být 250–400 Kč.

Hasičský záchranný sbor obnovuje pravidelnou zkoušku sirén, koná se opět každou první středu v měsíci ve 12 hodin

Hasičský záchranný sbor obnovuje pravidelnou zkoušku sirén, koná se opět každou první středu v měsíci ve 12 hodin

Dnes (1. června) ve 12 hodin se uskuteční zkouška sirén, která probíhá standardně každou první středu v měsíci. V uplynulých měsících se nekonala z důvodu snahy předejít nežádoucí panice mezi obyvatelstvem, i s ohledem na občany z Ukrajiny, kteří v České republice vyhledávají bezpečí.

Pravidelný test sirén je nicméně důležitý, proto byl opět obnoven.

Nelekněte se a upozorněte své kamarády a známé z Ukrajiny. 

Pravidelná zkouška sirén je zrušena i v dubnu

Pravidelná zkouška sirén je zrušena i v dubnu

V souvislosti s válkou na Ukrajině se ani první dubnovou středu v měsíci (6. dubna 2022) nebude konat dne pravidelná zkouška sirén. Rozhodl o tom generální ředitel Hasičského záchranného sboru České republiky.

Stejně jako minulý měsíc je důvodem snaha předejít nežádoucí panice mezi obyvatelstvem, především pak mezi občany z Ukrajiny, kteří uprchli před válkou do České republiky.

O zkouškách sirén

Na mnichovohradišťské faře pokračuje sbírka potravin a oblečení pro ukrajinské uprchlíky

Na mnichovohradišťské faře pokračuje sbírka potravin a oblečení pro ukrajinské uprchlíky. Foto: farnost Mnichovo Hradiště

Stodola v areálu mnichovohradišťské fary naproti kostelu sv. Jakuba funguje jako sběrné místo pro příjem humanitární pomoci určené ukrajinským uprchlíkům, kteří jsou ubytovaní ve městě i v okolních obcích. V tomto týdnu byla sbírka obnovena.

Mnichovo Hradiště spustilo krizovou linku pomoci ukrajinským uprchlíkům

Mnichovo Hradiště spustilo krizovou linku pomoci ukrajinským uprchlíkům

V úterý 29. března spustilo město Mnichovo Hradiště krizovou linku na pomoc Ukrajincům, kteří se do regionu dostávají v souvislosti s válkou na Ukrajině. Linka funguje na telefonním čísle +420 326 77 66 88 v českém a ukrajinském jazyce.

OBRAZEM: Večer pro Ukrajinu v mladoboleslavském divadle

Večer pro Ukrajinu v mladoboleslavském divadle. Foto: Vanda Schollaert

Večer 22. března 2022 byl v mladoboleslavském divadle věnován Ukrajině. Od 19 hodin měli diváci možnost zhlédnout na velké scéně unikátní hudebně-divadelní setkání s názvem Večer pro Ukrajinu.

V Bakově pokračuje materiální i finanční sbírka na pomoc Ukrajině

V Bakově pokračuje materiální i finanční sbírka na pomoc Ukrajině

Město Bakov nad Jizerou stále zajišťuje pro občany z Ukrajiny humanitární pomoc. Ta je soustředěna v bývalém OD Jizera na náměstí, kde je zajištěn výdej i případný příjem dalších věcí každou středu od 15 do 16 hodin a v pátek od 11 do 12 hodin. Poptávají se spacáky, karimatky, matrace a knihy pro děti i dospělé v ukrajinštině.

Město také pořádá do 31. března 2022 veřejnou finanční sbírku „Na pomoc Ukrajině“. 

ZUŠ Mnichovo Hradiště zve na výstavu Dívka z Ukrajiny

Základní umělecká škola Mnichovo Hradiště zve na jedinečnou výstavu dívky z Ukrajiny Emmy Hunkové. Foto: ZUŠ Mnichovo Hradiště

Základní umělecká škola Mnichovo Hradiště zve na jedinečnou výstavu dívky z Ukrajiny Emmy Hunkové, která žije v Mnichově Hradišti a dochází již téměř rok do výtvarného oboru ZUŠ. Je velmi talentovaná a ve svém světě ticha vytváří nezaměnitelná díla, která jsou nyní k vidění v galerii Konírna.

Slavnostní zahájení se konalo ve středu 16. března 2022. O hudební doprovod se postaral první houslista libereckého divadla Jurij Horbachuk původem z Ukrajiny.

Výstava potrvá do 20. dubna 2022. Návštěva mimo běžnou otevírací dobu je možná po dohodě.

Stránky

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top