Sháníte oddychové čtení na léto? Potěší vás kniha kresleného humoru vozíčkáře z Bakova

Sháníte oddychové čtení na léto? Potěší vás kniha kresleného humoru vozíčkáře z Bakova

Sháníte-li oddychové čtení na dovolenou nebo chcete potěšit dárkem své přátele, které navštívíte během prázdnin, určitě neuděláte chybu nákupem knihy kresleného humoru. Autorem jedné takové je kreslíř z našeho regionu, tvořící humor navzdory těžkému postižení po vážném úrazu. 

Malyra letos slaví 25 let. Shání se fotografie a vzpomínky z její historie

Slavnostní otevření Domu Ludmila, 22. ledna 2016. Foto: archiv Malyry

Psal se červen 1998 a Kamila Sedláková z Veselé získala jako fyzická osoba registraci na zdravotnické zařízení, které pojmenovala Malyra. V roce 1999 se jí podařilo uzavřít smlouvu se zdravotní pojišťovnou na domácí zdravotní péči, v dalších letech pak smlouvu i na rehabilitaci a fyzioterapii a následovala řada dalších milníků – postupné rozšiřování služeb, transformace na společnost s ručením omezeným a otevření Domu Ludmila ve Veselé.

Básník Woÿta: Napsáním básně se leckdy dokážu vyjádřit lépe než mluveným slovem

Básník Woÿta, vlastním jménem Vojtěch Jan Kotek. Foto: Petr Novák

Woÿta (vlastním jménem Vojtěch Jan Kotek, * 1991 v Mladé Boleslavi) je básník a kreslíř s Aspergerovým syndromem. Vloni v červnu vydal svou první básnickou sbírku Vnitřní země. Letos v únoru pořádal autorské čtení v mnichovohradišťské knihovně. Jak na Mnichovo Hradiště vzpomíná? V čem ovlivňuje jeho tvorbu autismus? Co ho motivovalo k dobrovolnictví v domově pro seniory? A chystá další knihu? Nejen to se dozvíte v našem rozhovoru.

V Dolním Bousově byla odhalena pamětní deska Josefa Valenty. Následoval křest knihy o ochotnickém divadle a beseda se Sabinou Laurinovou

V Dolním Bousově byla odhalena pamětní deska Josefa Valenty. Následoval křest knihy o ochotnickém divadle a beseda se Sabinou Laurinovou. Foto: Zdeněk Plešinger

V úterý 25. dubna byla v Dolním Bousově za zpěvu spojených smíšených sborů Stojmír Bendl pod vedením sbormistryně Renaty Kárníkové odhalena pamětní deska kováře, písmáka, autora nejstarší dolnobousovské kroniky, spoluzakladatele ochotnického divadla, knihovny a pěveckého spolku Stojmír Josefa Valenty.

K významu jeho osobnosti promluvili Miloslav Ječný a starosta Dolního Bousova Miroslav Boček. Na závěr Miloslav Ječný předal květiny přítomným příbuzným Josefa Valenty.

Před dvěma lety zemřel Jiří Flekna, handicapovaný autor kresleného humoru z Bakova nad Jizerou

Křest kalendáře, DPS Bakov nad Jizerou, 8. prosince 2009, s kreslířem Petrem Urbanem a starostkou Bakova Janou Štěpánovou. Foto: město Bakov nad Jizerou

Dnes jsou tomu dva roky od chvíle, kdy nás ve věku 61 let navždy opustil vozíčkář Jiří Flekna z Bakova nad Jizerou, který byl v širším regionu známý jako autor kresleného humoru. Jeho vtipy ale žijí stále. Pokud se chcete s tvorbou tohoto jedinečného kreslíře seznámit, můžete si pořídit knihu, která vyšla po autorově úmrtí jako vzpomínka.

Vyšlo první letošní číslo sborníku Od Ještěda k Troskám. Dočtete se v něm například o loukoveckém hřbitovu či o Jiřím Dürichovi

Vyšlo první letošní číslo sborníku Od Ještěda k Troskám. Dočtete se v něm například o loukoveckém hřbitovu či o Jiřím Dürichovi

Vlastivědný sborník Od Ještěda k Troskám jednou za tři měsíce přináší zajímavé články z Českého ráje a Podještědí. O čem se dočtete v prvním letošním čísle?

Historička Lenka Křížová pokračuje ve svém seriálu o hřbitovech. Tentokrát se věnuje farnímu hřbitovu na Loukovci.

Vedoucí Muzea města Mnichovo Hradiště Jana Dumková připomíná autory z Mnichovohradišťska, kteří do sborníku Od Ještěda k Troskám přispívali ve 20. a 30. letech minulého století.

OBRAZEM: Básník Woÿta seznámil mnichovohradišťské čtenáře se svou Vnitřní zemí

Básník Woÿta seznámil mnichovohradišťské čtenáře se svou Vnitřní zemí. Foto: Petr Novák

Mnichovohradišťská knihovna přivítala ve středu 15. února talentovaného básníka Woÿtu, který přečetl několik básní ze své sbírky Vnitřní země. Četbu prokládali hudebním doprovodem Martin Forst a Petr Beran.

Woÿtova básnická prvotina vyšla v květnu loňského roku a je složena z básní napsaných mezi lety 2011–2018. Tematicky je rozdělena do tří celků s názvy Světoběžník, Duhová jeskyně a Vnitřní země.

Stránky

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top