Nová kniha Jiřího Šosvalda ukazuje okolí Mnichova Hradiště na starých pohlednicích

Nová kniha Jiřího Šosvalda ukazuje okolí Mnichova Hradiště na starých pohlednicích

Více než 500 pohlednic s krátkým popisem zavede čtenáře do 80 obcí a míst kolem Mnichova Hradiště.

Nahlédněte za Horizont událostí v nové knize Čeňka Pekaře

Nahlédněte za Horizont událostí v nové knize Čeňka Pekaře

Básník a spisovatel Čeněk Pekař, který v letech 1965–2018 žil v Mnichově Hradišti, má na kontě další knihu. V těchto dnech se dostala do prodeje novinka s názvem Horizont událostí, což je druhý díl z plánované minimálně trilogie Amnézie.

Napsání knihy stálo autora mnoho úsilí, protože trpí vážnými zdravotními problémy. „Dlouho jsem nevěřil, že to ještě fyzicky i mentálně zvládnu, neboť přítel Parkinson si čím dál tím více vybírá svou krutou daň. Ale mám radost, že žiju a píšu a občas to i někdo čte,“ svěřuje se Čeněk Pekař.

Pohádková knížka o obci Koryta přiblíží příběh každého domu ve vsi a potěší nejen děti. Již nyní si ji můžete zakoupit v předprodeji

Koryta. Vesnička, kterou na mapě skoro nenajdete. Stejně jako v ní nenajdete hospodu ani obchod. A přesto by se z ní nikdo nikdy nikam jinak neodstěhoval. Koryta jsou totiž výjimečná obec – plná dobrých lidí s laskavým srdcem. A také brzy oslaví 800. narozeniny, a to si zaslouží pořádný dárek.

Jak se pralo prádlo v Hradišti u Jizery? To a mnoho dalšího se dozvíte v novém čísle časopisu Od Ještěda k Troskám

Jak se pralo prádlo v Hradišti u Jizery? To a mnoho dalšího se dozvíte v novém čísle časopisu Od Ještěda k Troskám

Na světě je první letošní číslo sborníku Od Ještěda k Troskám. Z našeho nejbližšího okolí se v něm dozvíte, jak se v Jizeře dříve pralo prádlo. Zaujmout by mohl také článek o Zdislavu ze Zvířetic od Jana Boukala. O čem dalším se dočtete?

Jaká je historie vlků obecných v oblasti Českého ráje? To se dozvíte z článku, jehož autorem je přírodovědec Prokop Košátko. 

Zájemce o Železnobrodsko jistě zaujmou články o tamním hřbitově a o „semilském mezníku“.

Knihovna má nový on-line katalog

Knihovna má nový on-line katalog. Ilustrační screenshot

Čtenáři mnichovohradišťské knihovny, kteří jsou zvyklí si zamlouvat knihy z domova, mají k dispozici on-line katalog. Ten se nyní přesunul na novou adresu.

„Protože jsme přešli ze sdíleného serveru na vlastní, změnila se adresa našeho on-line katalogu. Nyní je do něj možné nahlížet na adrese https://mnhradiste.tritius.cz,“ vysvětlila vedoucí knihovny Jana Jedličková ve zpravodaji Kamelot č. 3/2024.

Jaroslav Dvořák vydal novou vzpomínkovou knížku o Mnichově Hradišti

Jaroslav Dvořák vydal novou vzpomínkovou knížku o Mnichově Hradišti. Foto: Petr Novák

Na počátku letošního roku vyšla kniha s názvem Od rozhledny. Jejím autorem je Jaroslav Dvořák, který již 10 let měsíc co měsíc vítá ve svém domě pamětníky a zájemce o „zmizelé“ Hradiště.

Nad starými fotografiemi a dokumenty, kterých má autor bohatý archiv, vzpomínají na proběhlé události, běžný život v minulých desetiletích, na již neexistující objekty či na spoluobčany, kteří již nežijí, prostě na minulost svého města.

Zdeněk Mrkáček představil svou novou knihu o Českém ráji. Obsahuje i snímky z Mnichovohradišťska

Zdeněk Mrkáček představil svou novou knihu o Českém ráji. Obsahuje i snímky z Mnichovohradišťska. Foto: Petr Novák

Ve čtvrtek 8. února se v Kině Sféra v Turnově uskutečnil slavnostní okamžik. Ornitolog, fotograf, spisovatel, režisér a kameraman Zdeněk Mrkáček zde představil a zároveň pokřtil svoji novou knihu. Název autorova desátého díla Český ráj – moje velká láska napovídá, že jde o jeho srdcovou záležitost. A dotýká se samozřejmě i Mnichova Hradiště a jeho nejbližšího okolí.

Po představení knihy a komentovaném promítání fotografií následoval samotný křest. Knihu pokřtil geolog Roman Vybíral. Součástí večera byla také autogramiáda.

Desátá kniha Zdeňka Mrkáčka je na světě. Autor ji pokřtí v turnovském kině

Desátá kniha Zdeňka Mrkáčka je na světě. Autor ji pokřtí v turnovském kině

Ve čtvrtek 8. února se v Kině Sféra v Turnově uskuteční slavnostní okamžik. Ornitolog, fotograf, spisovatel, režisér a kameraman Zdeněk Mrkáček zde představí a zároveň pokřtí svoji novou knihu. Název autorova desátého díla Český ráj – moje velká láska napovídá, že jde o jeho srdcovou záležitost. A dotýká se samozřejmě i Mnichova Hradiště a jeho nejbližšího okolí.

Stránky

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top