Dobrovolnictví je radost, zjistí zájemci zítra v liberecké zoo

Dobrovolnictví je radost, zjistí zájemci zítra v liberecké zoo. Foto: Zoo Liberec
Dobrovolnictví je radost, zjistí zájemci zítra v liberecké zoo

Na dvě desítky dobrovolnických organizací nejrůznějšího zaměření představí veřejnosti svou činnost již tento pátek v liberecké zoo. Děti i dospělí si budou moci vyzkoušet například výrobu zábavné hračky pro zvířata, díky speciálnímu gerontoobleku se vcítí do těla osmdesátiletého člověka nebo se naučí, jak poskytnout první pomoc pacientovi při mozkové příhodě. Připraveny jsou i drobné dílničky a sportovní aktivity. Vstupné do zoo je po celý den pouze dobrovolné.

„Jsem rád za uspořádání této akce, která se bude věnovat dobrovolnictví a jež si bezesporu zaslouží naši pozornost. V Libereckém kraji působí celá řada nejrůznějších dobrovolnických organizací, jejich práce si velmi vážíme a dlouhodobě je podporujeme. Pevně věřím, že akce v liberecké zoo poskytne dostatečný prostor na představení jejich práce i poslání a že bude významným přínosem pro nás pro všechny,“ uvedl Jiří Ulvr, člen rady kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Cílem akce je ukázat, že dobrovolnictví je velmi široký pojem, pomáhat lze v mnoha oblastech, a hlavně to může být velmi smysluplné i zábavné trávení volného času. „Češi jsou v dobrovolnictví takoví sprinteři. Když přijde nějaká živelní pohroma, pandemie nebo válka, zvedne se obrovská vlna solidarity a pomáhají opravdu mnozí. Důležité je ale i dobrovolnictví pravidelné – chodit třeba každý týden do domova pro seniory, trénovat děti ve sportovních kroužcích, věnovat se životnímu prostředí a podobně,“ vysvětluje Michal Čančík, vedoucí Regionálního dobrovolnického centra.

Mezi organizacemi, které budou mít v zoo v pátek svou prezentaci, najdete například sdružení ADRA, které na svém stánku bude upozorňovat mimo jiné na problematiku péče o staré lidi – návštěvníci si budou moci vyzkoušet speciální oblek, po jehož nasazení se ocitnou v těle osmdesátiletého člověka.

Kromě celostátních či mezinárodních subjektů, jako je Sokol či Člověk v tísni, se v zoo představí mnoho regionálních sdružení. Například sdružení D.R.A.K., jež pomáhá mimo jiné rodinám s tělesně postiženými dětmi, ekologická organizace Trash Hero, sdružení Červený trpaslík nebo Hospic svaté Zdislavy, na jehož stánku si bude možné ušít třeba malé levandulové polštářky. Sdružení Čmelák pak hravými aktivitami, jako jsou skládačky a vystřihovánky, seznámí děti s péčí o ptáky a centrum Amélie upozorní na důležitost péče o onkologické pacienty. Zoo si pak pro návštěvníky připravila možnost vyrobit hračky pro zvířata do výběhů.

V areálu zoo se přitom akce nekoná náhodou. „Zoologická zahrada poskytuje svůj prostor pro prezentaci dobrovolnických subjektů zejména proto, že dobrovolnictví je fenomén, který si – obzvlášť po minulém těžším období – zaslouží podporu a zviditelnění. Slibujeme si ale od této akce také dobrovolnický potenciál pro naši vlastní potřebu. Neřešíme tak závažná témata a životní situace, jako ostatní partneři akce, ale i Zoo Liberec má o práci dobrovolníků zájem a sama s nimi dlouhodobě pracuje. Naši dobrovolníci bývají zapojováni do výroby tzv. enrichmentu – hraček pro zvířata, ale také pomáhají například při vzdělávacích akcích pro veřejnost. Práce všech dobrovolníků si hluboce ceníme,“ vysvětluje mluvčí Zoo Liberec Barbara Tesařová.

Akce Dobrovolnictví je radost se uskuteční v Zoo Liberec v pátek 9. září od 9 do 17 hodin. Vstupné do zoo je po celý den dobrovolné.

Dobrovolnictví je radost, zjistí zájemci zítra v liberecké zoo

 

Obce: 

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top