Lektorka a terapeutka Jitka Dahlhausen: Gong je silný nástroj

Lektorka a terapeutka Jitka Dahlhausen: Gong je silný nástroj
Jitka Dahlhausen, zkušená lektorka jógy s mezinárodní certifikací KRI a terapeutka gongovými vibracemi, otevřela v Turnově výjimečný prostor gongových lázní. Léčivé účinky vibrací gongu si nejprve vyzkoušela na vlastní kůži a tak ji uchvátily, že se rozhodla tento zážitek zprostředkovávat dalším lidem. „Gong je silným posvátným a starodávným nástrojem léčení, omlazení a transformace. Vytváří mocné zvukové vlny, které je možné vnímat celým povrchem těla. Na fyzické úrovni gong uvolňuje napětí a bloky v těle, stimuluje lepší fungování hormonálního systému, posiluje a léčí nervový systém. Fyzická bolest i některé nemoci mohou být často spojeny s příčinami souvisejícími s emocemi a stresem, proto gong příznivě ovlivňuje fyzické zdraví i v těchto oblastech,“ říká Jitka Dahlhausen
 
Jak jste se ke gongu dostala?
Bylo to díky józe, které se už deset let věnuji. Zvuky a mantry se v józe běžně používají a přispívají k uvolnění, sama na sobě jsem viděla, že mi dělají dobře. Když jsem na lekce chodila, velmi mě oslovil gong, který lektorka používala. Dokázala jsem se při jeho zvucích zcela uvolnit a relaxovat, působil na mě velmi léčivě.  Už tehdy jsem věděla, že bych si ho jednou ráda také pořídila. Měla jsem k němu ale velký respekt, je to silný nástroj a je potřeba vědět, jak ho používat. I když je terapeut jen médium a zvuk přenáší, musí mít aspoň základní znalosti. Gong jsem si koupila před pěti lety a hrála na něj na svých lekcích jen jemně, relaxačně. Můj první gong byl malý, později jsem pořídila velký terapeutický. Lidé, kteří na mé lekce chodili, už si je bez závěrečné relaxace s gongem neuměli představit.
 
Kdy jste začala více využívat možností, které zvuky gongu nabízejí?
K velkému posunu došlo v loňském roce, kdy jsem dokončila výcvik terapeutické jógy, kde jsme pozitivní vliv manter a zvuků na zdraví člověka hodně rozebírali. Také jsem jela na workshop ke své guru na Moravu. Pobývala nějaký čas v Indii, kde se seznámila s výrobcem terapeutických tibetských mís. Považuji ji za někoho, kdo terapii zvukem opravdu dobře ovládá. Jsem proto ráda, že jsem se od ní mohla učit. Při workshopech jsem měla možnost sama na sobě vyzkoušet prožitky, které zvuk gongu přináší. Jeden z velkých pocitů byl naprostý klid. Věděla jsem, že tohle chci předávat lidem dál. 
 
Je těžké sehnat někoho, kdo vás do terapeutického užívání gongu zasvětí?
Výcviky probíhají zejména v zahraničí, u nás to ještě není tak rozšířené. Pár lidí, kteří toto umění předávají dál, u nás je, rozhodně ale nejde o masovou záležitost. Na gongy hodně hrají lektoři kundalini jógy.  Pro tuto jógovou tradici jsem se rozhodla před 10 lety i já.
 
Jaké zpětné vazby na gongové lázně od lidí máte?
Na konci každé lázně sdílíme své prožitky. Ty jsou u každého jiné a i člověk, který chodí pravidelně, má prožitky pokaždé jiné. Záleží, v jakém je aktuálním rozpoložení. Sdílení je dobré proto, aby si účastníci uvědomili, že žádné prožitky nejsou špatně. Shodné u všech je to, že jde o silný zážitek. Po první lázni jsou to pro člověka nové prožitky, při sdílení na konci nejsou schopni popsat stav a uchopit. Člověk ještě není schopen vypnout hlavu a stále si v duchu něco analyzuje. I zde jde o trénink, kdo chodí opakovaně, dokáže se uvolnit snadněji a k hlubokým prožitkům dochází snadněji. Hodně lidí se na gongové lázně vrací, je vidět, že jim dělají dobře. Někdo už je zařadil do svého života jako pravidelnou péči o své tělo a mysl, podobně jako třeba masáže. 
 
Můžete více prozradit o nástrojích, které používáte?
Hlavním nástrojem jsou gongy. Já používám  třináctikilový německý gong Paiste. Jedná se o symfonický gong, který je terapeutický. Dále pak velký čínský gong Tam Tam, který váží šestnáct kilogramů. Každý gong je ručně dělaný, jsou na něm hodiny práce. Každý kus je unikátní, každý vydává jiný zvuk. Říká se, že gongy snímají kolektivní vědomí, a když hraje ve skupině, ladí se přímo na ni a harmonizuje ji. Z dalších nástrojů je zajímavá šestnáct kilogramů vážící velká tibetská mísa. Výjimečná je v tom, že v celé republice jsou jen tři kusy. Je dovezená z Indie a složená z několika druhů kovů, jejichž složení je know how výrobce a pochopitelně ho tají. Její zvuk a vibrace uvolňuje napětí v těle, posiluje nervový systém. Její výroba je složitá a stejně tak i přeprava, proto se na ni čeká několik měsíců. Používám také chrastítka a zvonkohry. Ke gongu jsou důležité i různé typy paliček. Každá vytváří jiný zvuk. Do lázně je možné zapojit cokoliv, co se k tomu hodí. 
 
Jak dlouho lázeň trvá?
Lázeň trvá 49 minut. Tradice gongu vychází z jógy a pro ni je důležité číslo 7 – máme sedm hlavních čaker, hraje se pro každou z nich.  Lázeň tedy trvá sedm krát sedm minut.
 
Pro koho je lázeň vhodná?
Doporučuji ji lidem, kteří chtějí na sobě pracovat, zklidnit se a uvolnit se. Pomáhá i na fyzické problémy, jako jsou bolesti svalů či kloubů. Na fyzické úrovni člověk může pocítit účinky v tom, že se mu zlepší spánek a cítí se více odpočinutý. A funguje jako zdroj energie.
 
Mohlo by vás také zajímat:
Kategorie: 
Obce: 

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top