Liberecký kraj dokončuje rekonstrukci Muzea Českého ráje v Turnově

Liberecký kraj dokončuje rekonstrukci Muzea Českého ráje v Turnově. Foto: Liberecký kraj

Rekonstrukce, která navazuje na úspěšné vybudování expozice horolezectví z roku 2019, byla pro muzeum prozatím největším a nejsložitějším projektem v historii muzea. Dokončuje se tím dlouhodobý investiční proces v turnovském muzeu. Rekonstrukce je navržena tak, aby byl domu vrácen jeho původní výraz a historická hodnota.

„Liberecký kraj své příspěvkové organizace dlouhodobě a systematicky podporuje. Jsem velmi rád, že se podařilo dokončit rekonstrukci Muzea Českého ráje v Turnově, a to zrovna k 750 narozeninám města,“ uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky. 

Rekonstrukcí objektu dojde k přesunutí expozice Luminiscence a k rozšíření expozice mineralogie. Do druhého nadzemního podlaží bude umístěn velký multifunkční přednáškový a výstavní sál s technickým zázemím a sociálním zařízením.          

Na expozici horolezectví bude stavebně napojen sál věnovaný dílu předního českého fotografa hor a horolezců Viléma Heckela, který spolu se svými třinácti kamarády tragicky zahynul 31. května 1970 při expedici pod Huascaránem v Peru.

„Muzeum Českého ráje se v posledních letech proměňuje v moderní muzejní stánek a otevírá se mnohem více návštěvníkům všech věkových kategorií. Rekonstrukce této budovy bude znamenat, že dáváme muzeu další rozměr. Mimo nové expozice vznikne také sál, ve kterém budou probíhat besedy a nejrůznější akce. Po horolezecké expozici, která přilákala stálé i úplně nové návštěvníky, bude čp. 72 novým impulzem pro rozvoj muzea. Bez skvělých a nadšených lidí by ale žádný kulturní stánek nefungoval dobře a lidé by do něj nechodili. Máme štěstí, že v Muzeu Českého ráje takový tým byl již za vedení Vladimíry Jakouběové. Současný ředitel Jan Prostředník a jeho lidé posouvají muzeum zase o kus dál,“ říká Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Přístupy do expozic v muzeu budou bezbariérové s výjimkou suterénních prostor, u kterých s ohledem na památkovou ochranu stavebních konstrukcí nelze bezbariérový přístup stavebně vyřešit. Součásti zrekonstruovaného objetu budou i konzervátorské dílny. Objekt bude mít novou fasádu včetně oken a vstupních dveří.

Resort investic předpokládá dokončení stavebních prací koncem dubna letošního roku. Náklady na celkovou rekonstrukci se předpokládají ve výši zhruba 25,5 milionů korun včetně DPH (etapa I.–III.).

Nyní se prověřuje, zda je možné v muzeu vybudovat nádrže, ve které se zadržuje dešťová voda, a instalovat fotovoltaické panely v souladu s nejnovějšími trendy v boji proti klimatickým změnám.

Zdroj: Liberecký kraj

Obce: 

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top