Na nádvoří mladoboleslavského hradu se bude opět vzpomínat na oběti holocaustu z našeho regionu

Na nádvoří mladoboleslavského hradu se bude opět vzpomínat na oběti holocaustu z našeho regionu

27. leden je Mezinárodním dnem památky obětí holocaustu. Vzpomínáme zejména památku šesti milionů židovských obětí za druhé světové války. Muzeum Mladoboleslavska každoročně při této příležitosti pořádá na nádvoří mladoboleslavského hradu pietní vzpomínku, při které jsou čtena jména těch, kteří z Mladé Boleslavi směřovali do dalších koncentračních táborů.

Právě mladoboleslavský hrad sehrál v období druhé světové války smutnou roli. Bylo tam shromážděno téměř tisíc obyvatel židovského původu z regionu, včetně Židů z Mnichova Hradiště. Ti byli nuceni se v červenci roku 1940 vystěhovat z města a v Mladé Boleslavi na hradě přebývali po další tři roky. Mohli si vzít s sebou část svého majetku, ale museli jej nechat uskladnit mimo budovu. Sklad, ve kterém byl majetek uložen, si Židé museli platit.

Většina hradišťských Židů zůstala v Mladé Boleslavi až do ledna roku 1943, kdy počaly transporty do Terezína a z Terezína do Osvětimi, kde na ně čekala smrt.

Mezi nejznámější hradišťské židovské rodiny patřili Deutschovi, Metzlovi, Rosenthalovi, Hahnovi, Pickovi a další.

Pietní vzpomínka se uskuteční za aktuálně platných epidemiologických opatření na nádvoří mladoboleslavského hradu ve čtvrtek 27. ledna 2022 od 17 hodin.

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top