Nová silnice z Turnova na Jičín prošla centrální komisí, projektuje se přivaděč

Vizualizace nové silnice I/35 kolem Rovenska pod Troskami. Foto: ŘSD
Navrhované trasy silnice I/35 z Turnova do Úlibic. Foto: ŘSD

Příprava nové silnice I/35 mezi Ohrazenicemi a Úlibicemi se dostala do další fáze. Ministerstvo dopravy schválilo projekt nové přeložky v centrální komisi a může tak pokračovat další stupeň přípravy celé stavby. Dopracovává se technická studie a zpracovává dokumentace posuzování vlivů na životní prostředí pro novou silnici Žernov – Zelený háj. Ta bude sloužit jako přivaděč k silnici od Semilska a Jilemnicka.

O posunu v přípravách informovalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) na svých stránkách.

„Do června tohoto roku by měla být dokumentace hotová a podaná žádost na odbor životního prostředí Krajského úřadu Libereckého kraje,“ řekl ředitel liberecké správy ŘSD Jan Wohlmuth. Přivaděč je jednou z podmínek celé stavby, která někdy bývá označována jako S5.

O silnici se mluví desítky let, projekt budil značné kontroverze i kvůli trasování Českým rájem. Postupně se ale podařilo najít kompromisní řešení v podobě takzvané severní varianty, která vede severně od stávající silnice. Dlouho plánovaná stavba nové silnice mezi Turnovem a Jičínem (správný název je Ohrazenice–Úlibice, zjednodušeně se udává Turnov–Jičín) získala kladné stanovisko ministerstva životního prostředí v roce 2021. Úřad nakonec povolil variantu E1 se severním obchvatem Rovenska pod Troskami.

Ministerstvo stanovilo pro ŘSD celkem 41 různých podmínek jak pro projektovou přípravu, tak samotnou stavbu. Mezi podmínkami je například prověření možnosti prodloužení zakryté části tunelu v oblasti Turnova a Pelešan o 400 metrů ze stávajících 900 metrů.

Nová silnice má nahradit stávající nevyhovující trasu, mluví se o ní přes dvacet let. Vede mezi dvěma částmi chráněné krajinné oblasti Český ráj. Úsek z Turnova do Jičína je aktuálně na trase silnice I/35 nejproblematičtějším, dál z Úlibic do Hradce Králové se již připravuje stavba dálnice D35, z Liberce do Turnova vede silnice pro motorová vozidla. Nový úsek je dlouhý 32,5 kilometru. Reálně by se měl začít stavět na konci této dekády.

Nová silnice by měla zlepšit a zrychlit spojení z Libereckého do Královéhradeckého kraje a odvést tranzitní dopravu z obcí. Výstavba by podle dokumentace měla významně snížit imise a hluk v obcích. Detailně je stavba popsána na stránkách Turnova a informačním letáku ŘSD.

Zdroj: zdopravy.cz

Navrhované trasy silnice I/35 z Turnova do Úlibic. Foto: ŘSD
Navrhované trasy silnice I/35 z Turnova do Úlibic. Foto: ŘSD

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top