V sobotu 7. května v sedm hodin ráno čekalo na hrázi rybníka Žabakor více než 50 zájemců o vítání ptačího zpěvu. A vyplatilo se. Na přivítanou jim totiž průvodce a ornitolog Jakub Hlaváček přichystal parádní překvapení. Kukačku obecnou, lépe řečeno samce kukačky. Ku-ku zná jistě každý. Ale ne každý kukačku viděl zblízka, pokud ji vůbec kdy viděl. Otázky na život kukačky nebraly konce, a tak jsme na hrázi strávili déle, než jsme počítali.
Na druhé zastávce u naučné tabule nám k vyprávění o historii a avifauně Žabakoru zpíval budníček menší svým typickým cilp-calp.
Všudypřítomní špačci, kosi i vrabci domácí se námi nenechali rušit a poletovali sem tam. Jen rehek domácí, lidově zvaný kominíček, si odstup zachovával a pozoroval nás ze střechy domu.
Jakmile se otevřel výhled na hladinu rybníka, objevili jsme labutě a husy velké, poláky velké a poláky chocholačky, racky, volavky. Husice nilská si probírala peří na spadlém kmenu stromu, tím nám dala možnost ji krásně pozorovat stativovým dalekohledem.
Nemohli jsme vynechat zastávku u keře, kde se hlasitě ozýval král zpěváků – slavík obecný. Dál nás zpěvem doprovodila pěnice černohlavá i hnědokřídlá, zvonek zelený, modřinka i koňadra.
S několika dalšími zastaveními, při dodržení ornitologického tempa 500 metrů za hodinu, jsme kolem deváté hodiny dorazili k odchytovému místu. Tam kroužkoval náš druhý průvodce, Josef Rutterle z iniciativy CES. Během kroužkování vyprávěl o jednotlivých kroužkovaných ptácích, o způsobu a významu kroužkování. Mezi okroužkovanými ptáky byli budníček menší, pěnice černohlavá, pěnice hnědokřídlá, rákosník proužkovaný, rákosník velký, strnad rákosní, sýkora modřinka. Zlatým hřebem byl ale moudivláček lužní.
Během povídání si nejen děti vybraly z nabízených materiálů ČSO časopisy Ptačí zpěv, magnetky, omalovánky Let o život nebo informační letáky o nebezpečí skleněných ploch. Rozešli jsme se po 11. hodině. I když několik účastníků si ještě VPZ prodloužilo procházkou s Josefem Rutterlem k rybníku Oběšenec.
Na rozloučenou nám zamával včelojed lesní.
Děkujeme lektorům, jejich pomocníkům, účastníkům i slunnému dni za parádní akci.
A trochu faktů na závěr:
- Nově kroužkováno 16 druhů a 24 jedinců. 7 „retrapů“ doplnilo celkový počet odchycených ptáků na 31.
- Slyšeli jsme nebo pozorovali celkem 66 druhů – viz záznam v ebirdu.
Více fotografií najdete ve fotogalerii.
ČSOP Klenice