Rok 2021 přinesl Valečovu nepříznivé události, ale i rekordní návštěvnost

Rok 2021 přinesl Valečovu nepříznivé události, ale i rekordní návštěvnost. Foto: Radek Žďánský

První rok v novém režimu má za sebou hrad Valečov. Začátek roku 2021 byl pro něj velmi nepříznivý. Včasné otevření zhatil covid-19, z důvodu špatného počasí se prodloužila doba dokončení sanace zdiva, ale především v březnu nečekaně zemřel dlouholetý kastelán Zdeněk Steklý. Přesto se obec Boseň, která je majitelem hradu, se situací vypořádala. Loňskou turistickou sezónu tak lze i přes veškeré komplikace hodnotit jako úspěšnou.

„Od 22. května do konce listopadu si na hrad našlo cestu 17 312 návštěvníků. Za posledních deset let se tak jedná o druhou nejvyšší návštěvnost, která byla překonána pouze v roce 2014, kdy si Valečov zapsal do statistik číslo 18 110,“ uvedla starostka obce Boseň Hana Maudrová.

Vstupné přineslo obecní pokladny něco málo přes 700 tisíc korun. Návštěvníci hradu byli štědří, i co se týká finančních příspěvků do hradní kasičky. Za rok se zde sešlo a na účet vyhlášené sbírky bylo připsáno přes 16 tisíc korun. Část z těchto financí se použila na výrobu nových návštěvních řádů a na pořízení pamětní tabulky na zesnulého kastelána Zdeňka Steklého, která je umístěna na srubu na nádvoří.

Kategorie: 
Obce: 

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top