V Bakově nad Jizerou se 4. prosince kolem 16. hodiny se otevřou brány pekelné, a to přímo na náměstí u městské knihovny. Vystoupí z nich KRAMPUSÁCI!
Kdo zlobil, ať se bojí… i když partu Krampusáků budou letos, zcela netradičně, doprovázet i dobří andělé, aby obdarovali děti, které doma poslouchají rodiče a přimluvili se u Krampusáků za „zlobidla“.
Zajímalo by Vás, kde se Krampusáci vzali? Co to slovo znamená? Jak má správný Krampusák vypadat? Mě ano, tak jsem otevřela web pořadatele Eligor Krampus Mladá Boleslav, kde jsem se dočetla, že:
„Krampus je Alpské strašidlo, které se objevuje především okolo Adventu. Je to starověká tradice, která vznikla v rakouských Alpách, odkud se postupně rozšířila do celého Rakouska a postupně i do okolních států – Německa, Slovinska, Maďarska, severní Itálie a Chorvatska.
Jméno Krampus vzniklo z rakouského KRAMPAS – něco neživého.
V období inkvizice byla tato tradice zakázána pod hrozbou trestu smrti.
V mnoha alpských vesničkách a městech jsou do dnes pořádány takzvané Krampuslaufy průvody krampusů a jejich skupin, které mezi sebou soutěží o nejlépe vyřezanou masku, udělaný kostým i celkový projev celé skupiny.
Každá skupina je něčím zajímavá a jedinečná, k vidění jsou Krampus napřiklad na pekelných vozech, nebo v doprovodu lesních lidí, různými strašidly, temnými anděly, mnichy, rachotem kravských zvonů, řetězů, hlasité hudby, kouře a dýmu.
Každá maska je vlastně takové malé umělecké dílo. Masky jsou ručně vyřezávané z lipového nebo borového dřeva a ručně malované. Na každé masce jsou přidělané pravé rohy, které jsou používány především z muflonů, beranů, kamzíků a koz. Kožichy jsou šity z pravé kůže horských koz nebo ovcí, jsou dělané jako kombinézy, dvoudílné obleky a v posledních letech je hodně oblíbená lisovaná – tvarovaná kůže. Každý Krampus by měl mít kolem pasu připevněný kravský zvon, který by měl viset skoro až ke kolenům, měl by mít kravský ocas, vrbové proutí na šlehání, někdy i řetěz. Na zádech by měl mít nůši, do které dával podle pověsti zlobivé děti. Hlasité zvonění kravských zvonů mělo zahánět zlé lidi.
Svátek Krampusů je 5. prosince, ale po horských vesničkách a městech chodí většinou od listopadu až do ledna.“
Chcete vědět víc? Mrkněte na jejich web.
Magdalena Bulířová, město Bakov nad Jizerou