V sobotu se na D10 u Turnova objevilo další auto v protisměru. Jak se v takové situaci zachovat?

Ilustrační foto: Policie ČR

Poslední dobou stále častěji slýcháme o incidentech, kdy řidič omylem vjede do protisměru na dálnici. Například tuto sobotu večer došlo k takovému případu na dálnici D10 u Turnova. Jak by se měli řidiči zachovat, pokud se jim taková situace přihodí? A co udělat, pokud takové auto spatříte jako řidič jedoucí správně?

Jak se správně zachovat, když už se vám náhodou stane, že se omylem ocitnete v protisměru na dálnici? Rozhodně se nepokoušejte dojet do nejbližšího místa, kde můžete sjet. To se může nacházet i několik kilometrů daleko, kdy můžete ohrozit ostatní účastníky provozu ještě. Navíc riskujete i svůj život.

Co by tedy měl řidič jedoucí v protisměru udělat? Pokud si uvědomíte, že jste ve špatném směru, hlavně zachovejte klid a držte se následujících pěti pravidel:

  1. Co nejdříve opatrně zastavte u kraje vozovky, ideálně v odstavném pruhu, pokud na silnici je, z pohledu řidiče v protisměru, tedy úplně vlevo. Pokud to však možné není, pak neriskujte a zastavte co nejblíže středovému pásu dálnice.
  2. Zapněte obrysová a především výstražná světla, ať je auto více vidět.
  3. Oblékněte si reflexní vestu. Pro všechny případy je nejlepší vozit ji uvnitř kabiny, například v kapse za sedadlem. Pokud to situace a provoz dovolí, umístěte výstražný trojúhelník, a to před auto a nejméně ve vzdálenosti 100 metrů do vozidla.
  4. Nečekejte ve vozidle, ale postavte se mimo vozovku, ideálně za svodidla. To platí pro všechny cestující.
  5. Zavolejte Policii ČR, která vám následně z daného místa pomůže bezpečně vyváznout.

Jak se správně zachovat, pokud vozidlo v protisměru spatříte vy jako řidič jedoucí správně? V tomto případě je postup jednoduchý – pokud je to možné, okamžitě se spojte s Policií ČR a informujte ji o poloze vozidla v protisměru.

Dnes již funguje na dálnicích systém detekce vozidel v protisměru, čidla jsou nainstalována na mýtných branách. Jakmile zaregistrují vůz jedoucí opačným směrem, okamžitě spustí poplach v centrále Národního dopravního informačního centra ŘSD a jeho následkem je řidičům zobrazována varovná zpráva na elektronických infotabulích v daném úseku.

Když řidič zaregistruje zprávu o vozidle v protisměru, měl by zvýšit pozornost, zpomalit a zařadit se do pravého jízdního pruhu.

Zdroj: autoweb.cz, ilustrační foto Policie ČR

Mohlo by vás také zajímat:

 

Kategorie: 
Obce: 

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top