Český svaz ochránců přírody s 370 dobrovolníky zasázel během podzimu v našem okolí stovky stromů a keřů

Český svaz ochránců přírody s 370 dobrovolníky zasázel v okolí během podzimu 413 stromů a 100 keřů. Foto: ČSOP Klenice
Zdroj: ČSOP Klenice

Během letošních podzimních devíti akcí se Českému svazu ochránců přírody (ČSOP) Klenice podařilo v našem okolí zasadit 358 ovocných stromů, 55 lip a 100 keřů. Akcí se zúčastnilo celkem 370 dobrovolníků. Nové stromy obohatily krajinu v Mladé Boleslavi, Dalovicích, Vinci, Řepově, Bezděčíně, Čisté, ale také v Okolí Libošovic, Ošťovic a Střehomi. V jednání je výsadba stromů i na Mnichovohradišťsku.

Do sázení se zapojili dobrovolníci různého věku, profesí i zájmů. Například děti z Dětského domova v Krnsku, fotbalový klub SKP Mladá Boleslav, klienti Fokusu, žáci základních škol v Mladé Boleslavi, žáci ZŠ v Bezně, gymnázia Dr. Josefa Pekaře, dobrovolní hasiči obce Vinec, bývalí spolužáci gymnázia v Semilech, vojáci České armády, dobrovolníci z firmy ŠKO-ENERGO a ŠKODA AUTO a spousta dalších. Všichni pracovali s nadšením a chutí.

Ochránci přírody by v sázení stromů chtěli pokračovat i v dalších letech. Již teď se na ně obrátilo několik starostů, kteří by v okolí svých obcí chtěli zasázet stromy podél polních cest. V jednání je například výsadba kolem polní cesty u Bakova. A hledají se i další dobrovolníci. „Chceme vrátit naší krajině malebnost, biodiverzitu a schopnost zvládnout vše, co ji čeká. Chceme společně s vámi vytvořit takovou krajinu, kam se budeme rádi vracet sami, se svými dětmi a dětmi našich dětí,“ vyzývá předsedkyně ČSOP Klenice Milada Vrbová.

ČSOP Klenice připomíná, že ovocné stromy jsou úzce svázány s historií naší země. První zmínky o ovocných zahradách najdeme už v darovací listině knížete Soběslava z roku 1130. Největší rozmach vzniku alejí, ovocných sadů a stromořadí je však spojován s barokem a vládou osvícené císařovny Marie Terezie. Toto období vytvořilo typický obraz naší kulturní krajiny. Za posledních třicet let však zmizelo z našich sadů deset milionů ovocných stromů. Další statisíce ovocných stromů se vykácely podél našich cest a většinou nebyly dalšími ovocnými stromy nahrazeny. Česká krajina citelně přichází o své symboly, ovocné stromy. Přitom ovocné aleje a stromořadí, extenzivní sady a soliterní stromy mají v naší krajině nezanedbatelné funkce. Brání větrné erozi, jsou biotopem různých organismů, působí v krajině jako větrolam, udržují mikroklima a dokáží udržet vodu v půdě.

„Mnozí z nás si díky pandemii covidu, kdy v přírodě trávili většinu volného času, uvědomili, jak mnoho dlužíme naší krajině a jak obrovské rezervy vůči ní máme,“ upozorňuje Milada Vrbová. 

Proto se ČSOP Klenice rozhodl, že vrátí ovocné stromy do naší krajiny. „Nejenom kvůli našim předkům, kteří měli ke krajině určitě větší vztah, než máme my, ale především kvůli našim dětem, kterým krajinu jednou předáme. Neboť pokud to neuděláme my, kdo jiný?“ ptá se zakladatelka ČSOP Klenice.

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top