Co se změní od pondělí 24. května

Ilustrační obrázek: fotobanka pixabay.com

V pondělí 24. května opět dochází ke zmírnění koronavirových opatření.

Změna podmínek lhůty po covidu a očkování pro využití některých služeb

Prodělané onemocnění covid-19 je jednou z alternativ systému o-t-n (očkování, test, prodělaná nemoc), jimiž se prokazují například zaměstnanci u zaměstnavatele, děti ve škole, klienti v lázních či v ubytovacích službách nebo osoby vracející se ze zahraničí, aby nemuseli podstupovat covidový test, dosud platí po devadesát dnů od prvního pozitivního testu na covid-19. Od pondělí 24. května se tato lhůta prodlužuje na dvojnásobek, tedy 180 dnů.

Zároveň bude pro tyto účely tam, kde je to mimořádnými opatřeními vyžadováno, nově uznáváno i absolvování první dávky očkování na covid-19 u dvoudávkového schématu vakcinace, pokud od jejího podání uplynulo alespoň 21 dnů.

Školství

Obnoví se výuka bez rotací pro druhé stupně ZŠ a nižší ročníky gymnázií. Střední a vysoké školy se vratí k plné teoretické výuce. Výuka v základních uměleckých školách bude od probíhat s testem bez omezení, bez testu pro nejvýše 10 žáků. Ruší se zákaz používat ve školách a školských zařízeních šatny.

Kultura a služby

Kulturní akce otevřou pro 1000 lidí venku, 500 uvnitř. Zároveň však účastníci mohou obsadit maximálně polovinu kapacity, nejvíce ale zmíněných 500 míst. Otevřou se vnitřní pavilony zoologických a botanických zahrad a kina. Sportovat ve vnitřních prostorách bude moct 12 osob, celkem může být v jednom sportovním zařízení 30 lidí. Otevřou všechny ubytovací služby, bez omezení kapacity. Hosté budou muset být očkováni, testováni, nebo mít potvrzení, že prodělali covid.

Registrace k očkování pro osoby starší 35 let

Od 24. května se spustí registrace k očkování pro osoby starší 35 let. Přihlašovat se můžete na adrese crs.mzcr.cz. Prvním krokem je registrace, druhým rezervace. Během registrace vyplníte své údaje a vyberete si očkovací místo. Ve chvíli, kdy se na vámi vybraném očkovacím místě uvolní termín, obdržíte zvací SMS zprávu s kódem PIN 2. Na adrese rezervace.mzcr.cz si s využitím tohoto kódu vyberete termín očkování. Rezervaci je nutné provést do 48 hodin od obdržení zprávy s PIN 2. Podrobněji popisuje Ministerstvo zdravotnictví proces registrace a rezervace v tomto návodu.

V Mnichově Hradišti se nachází očkovací místo v kině. Pro někoho může být výhodné využít i například očkovací místo v Mladé Boleslavi, které je v tamním Domě kultury. Kompletní seznam očkovacích míst v ČR je k dispozici na webu Ministerstva zdravotnictví.

Kategorie: 

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top