Cyklus Rok na 4 doby pokračuje open air koncertem v Památníku Bedřicha Smetany v Jabkenicích

Cyklus Rok na 4 doby pokračuje open air koncertem v Památníku Bedřicha Smetany v Jabkenicích
Cyklus Rok na 4 doby pokračuje open air koncertem v Památníku Bedřicha Smetany v Jabkenicích

Jabkenice Open Air přenese diváky do historie. Koncert se koná v autentickém prostředí Památníku Bedřicha Smetany v Jabkenicích – v domě, kde Smetana žil v posledních letech svého života. V roce, kdy se slaví 200 let od Smetanova narození a 140 let od jeho úmrtí, dodá tento historický prostor představení jedinečný ráz.

Prvním účinkujícím je nadějný Kukal Quartet, který předvede své mistrovství ve hře na smyčcové nástroje. Soprán mladé sólistky Národního divadla Doubravky Součkové diváky pohltí a přenese do světa hudby.

Kukal Quartet ve složení nadějných čtyř hráčů mladé generace – Eliška Kukalová, Klára Lešková, Daniel Macho a Filip Rufer si velmi váží odkazu české kvartetní školy. Cílem, který si ansámbl klade, je spojit tuto tradici s moderním hudebním přístupem, jejž si členové mohli osvojit během svých studií na prestižních univerzitách ve Vídni, Salcburku, Drážďanech a Praze. Ansámbl na sebe strhl pozornost poté, co navzdory své krátké existenci získal třetí cenu a titul laureáta na Mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro v květnu 2021.

Kvarteto na soutěži zaujalo především živelností a přirozeností svého hudebního projevu, unikátní ansámblovou dynamikou a silnou individualitou svých členů. V květnu 2023 na festivalu debutovali s programem k poctě Josefa Suka. V roce 2024 kvarteto čekají desítky koncertů po celé České republice, v Roce české hudby 2024 také zavítají na mezinárodní festivaly ve Velké Británii, Belgii nebo Bulharsku.

Doubravka Součková je operní sopranistka s bohatou profesní kariérou. Absolvovala brněnskou konzervatoř a poté Janáčkovu akademii múzických umění, kde se vzdělávala pod vedením sopranistky Heleny Kaupové, a kde v roce 2020 získala titul MgA. Získala ocenění řady soutěží, například Soutěžní přehlídky konzervatoří v Pardubicích, Pěvecké soutěže Olomouc či Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech, kde získala i několik vedlejších ocenění. První jevištní zkušenosti získala již během studií. Pro komorní operu JAMU nastudovala například Královnu noci v Mozartově Kouzelné flétně, Chytračku ve stejnojmenné opeře Carla Orffa či Zuzanku v Mozartově Figarově svatbě.

Koncert se uskuteční v pondělí 20. května od 18 hodin v Památníku Bedřicha Smetany v Jabkenicích.

Program:

  • Josef Suk: Meditace na staročeský chorál „Svatý Václave“ op. 35a
  • Bedřich Smetana: Smyčcový kvartet d moll, č. 2
  • Antonín Dvořák: Písně milostné op. 83 (Cypřiše, výběr)

Vstupenky je možno zakoupit on-line.

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top