Další virtuální procházka Hradištěm nás čeká 11. března. Zapojte se do ní svými dobovými záběry

Další virtuální procházka Hradištěm nás čeká 11. března. Zapojte se do ní svými dobovými záběry. Foto: Muzeum města Mnichovo Hradiště

Virtuálně se Mnichovým Hradištěm projdeme již posedmé, tentokrát v pátek 11. března od 17 hodin v městském kině.

Procházku zahájíme budovou zdejší sokolovny, jejíž stavba byla zahájena v roce 1904. Představíme si historii spolku sahající do roku 1863, významné členy místního Sokola a vzpomeneme na oběti nacistické okupace. Prostřednictvím unikátního filmového snímku poznáme úspěch Jaroslava Zahrádky z Mnichova Hradiště, který sklízel za své mistrovství ve volné sestavě v prostných cvičení i mimo náš region. Fotografie napříč staletím přiblíží další sporty se Sokolem spojené, jako je gymnastika, volejbal, ping pong. Neopomeneme ani léta nedávná. Přijďte se na své sportovní výkony podívat!

Věnovat se budeme také bytové výstavbě, nejprve v prostoru za sokolovnou, která započala před 61 lety. V místech bývalého Krejbichova zahradnictví si vystavíme panelové sídliště Jaselská, i nákupní středisko Dukla otevřené v roce 1989. Nevynecháme samozřejmě místní mateřskou školu, její stavbu, ani známé paní učitelky.

Pozornost dále upřeme na tzv. experimentální metodu litých rodinných domků systému Kord B. Touto moderní výstavbou spojenou se závodem LIAZ, se naše město v dosud nezastavěné lokalitě V Cestkách rozrostlo o 35 nových domů. Následně se projdeme ulicemi Čsl. armády, Dukelská, Kpt. Jaroše, i nově vznikající výstavbou v ulici K Vořechu. 

Společné virtuální putování zakončíme Na Salabce. Do této nové části města nás dovede stará původní cesta vedoucí na Poříč, dnes známá jako Na Kamenci. Do ní vstoupíme z křižovatky s ulicí Svatopluka Čecha, která byla tématem předchozí procházky. Než začneme stoupat původními sady a loukami, zastavíme se ve zdejší cihelně. Následně nahlédneme do přilehlých ulic a uliček této lokality, jako je: Řadová, Sadová, Akátová, Na Výsluní, Polní, Průběžná, Větrná, Na Průhonu, Na Úvoze, Jílová, Nad Skalou, Lesní, Nezvalova a Sukova – ze jmenovaných ulic stále hledáme dobové snímky, za jejich doplnění předem děkujeme! Do údolí řeky Jizery pohlédneme z prostoru bývalé veřejné skládky, po Černé silnici pak sejdeme k bývalému železnému mostu přes Jizeru.   

Pokud byste se ještě rádi podíleli na procházce svými dobovými záběry z výše uvedených lokalit, kontaktujte městské muzeum (muzeum@mnhradiste.cz, 326 771 001).

Vstupenky stojí 50 korun a k zakoupení budou na místě bez rezervace.

Muzeum města Mnichovo Hradiště

Kategorie: 

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top