Devátý ročník Sousedské slavnosti se blíží

Loňská Sousedská slavnost. Foto: Petr Novák

Už devátý rok v řadě se Masarykovo náměstí a přilehlé ulice v polovině září promění ve festivalové korzo bez aut, kde Mnichovo Hradiště ukáže to nejlepší, co může nabídnout. Sobota 16. září bude od 10 hodin patřit další Sousedské slavnosti, kterou organizátoři pojímají jako návrat ke kořenům.

Vzpomínáte na první ročníky Sousedské? Na spontánní akce plné nadšení, které se záhy staly fenoménem, a to nejen v Hradišti, ale v širším okolí? Protože Hradišťáci Sousedskou vzali za svou, brzy se jí účastnil takřka každý spolek, každá škola, řada institucí, řada lidí, kteří něco umí, tvoří, kteří v něčem vynikají. Sousedská se stala jednou z největších společenských akcí roku a její tradici nepřerušila ani covidová léta. Aby akce dostála očekávání, jež opakovaně vzbuzovala, rostla a vyvíjela se. Organizátoři postupně angažovali známé zpěváky a umělce, kteří se stali vrcholem programu. Vloni například Jakuba Děkana nebo Jaroslava Uhlíře. Letos však hodlají trend otočit a vrátit se takříkajíc na začátek – k regionálním kapelám, místním umělcům, k vystupujícím, kteří jsou součástí komunity. A na co konkrétně se tedy můžeme těšit?

O samotné zahájení akce se v 10 hodin dopoledne postarají Zvonky, následovat budou umělci ze ZUŠ včetně sestavy s názvem Majkl, kterou jste mohli slyšet například na květnových 70 letech LIAZu. Dále zahraje Panoptic Summer Band, NekrmiT, punkové Zlo z jihu, tributové Waldovy Matušky nebo rocková Adaptace. Do hudebního programu přispěje také polská kapela Plug‘ n‘Blues z partnerského města Chojnówa.

Náměstí, Mírová a Palackého ulice budou v den konání opět přístupné pouze pro pěší a širší centrum města zaplní stánky – těšit se můžete na řadu stánků s pestrou nabídkou občerstvení, řemeslnými výrobky i dalším zbožím a také na stánky místních spolků, institucí i jednotlivců a na stánky partnerských měst, polského Chojnówa a německého Erzhausenu.

Během akce bude přístupná věž radnice s expozicí věnovanou historii města, odkud se naskýtají nádherné výhledy do okolí. Na faře proběhnou bleší trhy a na své si tu rozhodně přijdou děti – v areálu na ně bude čekat kolotoč, projížďky na koních nebo šlapadla. Posedět tu budete moci rovněž v nedávno zrekonstruované kočárovně. Své brány otevře základní umělecká škola, která pozve na koncert hudebního tělesa Triocolore, na výtvarnou dílnu i do Galerie Konírna na výstavu. Mnichovohradišťští hasiči předvedou ukázku vyproštění osob z havarovaných vozidel, herec Štěpán Tuček pozve na loutkové divadelní představení, vyhlášena bude akce Pěšky do školy s cílem snížit objem automobilů pohybujících se každé ráno před školními budovami a v jednání jsou další atrakce…

Sousedská slavnost je mnichovohradišťským rodinným stříbrem a zároveň pomyslným rozloučením s létem. Přijďte se ještě předtím, než podzim převezme vládu, potkat pod širým nebem se svými sousedy, společně strávit příjemné chvíle a zažít Hradiště jinak. 

Zdroj: Kamelot č. 8/2023

Mohlo by vás také zajímat:

 

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top