Ekocentrum Klenice zve na sázení stromků do Kněžmostu a další akce v regionu

Foto: ČSOP Klenice

Ekocentrum Klenice připravilo na začátek jara mnoho zajímavých akcí.

21. března od 14 do 18 hodin, Den vody, Ekocentrum Klenice
Vůbec poprvé centrum oslaví ve svých nově zrekonstruovaných prostorách Mezinárodní den vody. Bude připomenuta nenahraditelnost vody pro nás, pro krajinu, pro naši budoucnost. Hlavním sponzorem akce je společnost Vodovody a kanalizace Mladá Boleslav. Vstupné dobrovolné. Můžete se těšit na přednášky:

Pákaři se připravují na soutěž v Bousově a tekla jim z rukou krev. Pro dobrou věc

Pákaři se připravují na soutěž v Bousově a tekla jim z rukou krev. Pro dobrou věc. Foto: Zdeněk Plešinger

Darovat krev do Klaudiánovy nemocnice přišla ve středu 28. února skupina lidí na podporu světového šampionátu, který pořádá Česká Asociace Armwrestlingu při soutěži Golemova ruka v Dolním Bousově. Akci zorganizoval spolek Zdraví-život. Darování se účastnili závodníci šampionátu a zástupci pořadatelů.

Při požáru Juty v Turnově zasahovali také profesionální i dobrovolní hasiči z Mnichovohradišťska

U požáru pomáhala například automobilová plošina na podvozku ŠKODA 706 mnichovohradišťských dobrovolných hasičů. Foto: HZS Libereckého kraje

V úterý 10. října krátce před 22. hodinou vypukl v areálu továrny na netkané textilie Juta v Turnově požár. Původně byl hlášený jako požár vysokozdvižného vozíku. Z důvodu rychlého šíření ohně velitel zásahu postupně vyhlásil nejvyšší, zvláštní stupeň požárního poplachu. Na pomoc vyjeli hasiči nejen z Libereckého, ale také Královéhradeckého a Středočeského kraje, včetně hasičů z našeho okolí.

Milovníci přírody se vypravili za bousovskými netopýry

Milovníci přírody se vypravili za bousovskými netopýry. Foto: ČSOP Klenice

V sobotu 2. září jsme se v podvečer sešli u Továrenských nádrží. Než se setmělo, povídali jsme si o našich létavcích. Začali jsme popisem jejich výskytu tady v okolí.

Málokdo ví, že na blízkém hradu Kosti je největší česká populace vrápence malého. Kost je letním sídlem i zimním útočištěm nejen vrápenců, ale i dalších pěti druhů netopýrů.

Probrali jsme životní cyklus netopýra, způsob lovu nejznámějších druhů, sociální chování, výbornou paměť, echolokaci a další speciality.

Fotbalový turnaj v Dolním Bousově pomůže nemocnému Honzíkovi Hanušovi z Mnichova Hradiště

Fotbalový turnaj v Dolním Bousově pomůže nemocnému Honzíkovi Hanušovi z Mnichova Hradiště

Pomozte zlepšit život Honzíka Hanuše z Mnichova Hradiště, který od narození čelí Westovu syndromu. Péče o Honzíka představuje pro jeho rodinu značnou finanční zátěž.​ Nákladné jsou pomůcky, ale i terapie, na které musí Honzík docházet a které nejsou hrazeny zdravotní pojišťovnou. Honzíčka podpoříte například tím, když se přihlásíte do fotbalového turnaje Memoriál Marka Koštíře, který se uskuteční 24. června v Dolním Bousově. 

V Dolním Bousově byla odhalena pamětní deska Josefa Valenty. Následoval křest knihy o ochotnickém divadle a beseda se Sabinou Laurinovou

V Dolním Bousově byla odhalena pamětní deska Josefa Valenty. Následoval křest knihy o ochotnickém divadle a beseda se Sabinou Laurinovou. Foto: Zdeněk Plešinger

V úterý 25. dubna byla v Dolním Bousově za zpěvu spojených smíšených sborů Stojmír Bendl pod vedením sbormistryně Renaty Kárníkové odhalena pamětní deska kováře, písmáka, autora nejstarší dolnobousovské kroniky, spoluzakladatele ochotnického divadla, knihovny a pěveckého spolku Stojmír Josefa Valenty.

K významu jeho osobnosti promluvili Miloslav Ječný a starosta Dolního Bousova Miroslav Boček. Na závěr Miloslav Ječný předal květiny přítomným příbuzným Josefa Valenty.

V Židněvsi je opět ptačí chřipka a do pásma dozoru spadá i část Mnichovohradišťska. Jaká opatření platí pro chovatele?

Ilustrační foto: fotobanka pixabay.com

V malochovu drůbeže v Židněvsi se opět objevilo ohnisko ptačí chřipky. Chovatel nahlásil Krajské veterinární správě úhyn dvou z třinácti nosnic, zbývající drůbež vykazovala příznaky nákazy. Veterinární inspektoři odebrali v chovu vzorky a odeslali je k vyšetření do Státního veterinárního ústavu. Zbývající drůbež v chovu byla utracena. Okolo ohniska jsou podobně jako v lednu, kdy se ptačí chřipka vyskytla rovněž v Židněvsi, vymezena uzavřená pásma a v nich vydána mimořádná veterinární opatření.

OBRAZEM: Josefský trh v Dolním Bousově

Josefský trh v Dolním Bousově. Foto: Zdeněk Plešinger

V sobotu 18. března se v Dolním Bousově na náměstí T. G. Masaryka Josefský trh.

Počasí přálo. O dobrou náladu se postaraly dvě hudební tělesa. Nejprve skupina Žebřík do kurníku a potom skupina Pohodáři MB. Náměstí bylo plné stánků s různým sortimentem od potravin až k „nezbytným“ zbytečnostem.

Došlo i k setkání přátel po letech.

Tak zase za rok na Josefa.

Text a foto: Zdeněk Plešinger

Stránky

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top