Fotbalový turnaj pomůže Milence Vokounové na úhradu laserových terapií

Nadační fond Marka Koštíře pořádá v sobotu 25. června druhý ročník fotbalového turnaje Memoriálu Marka Koštíře v Dolním Bousově. Letošním cílem je vybrat 120 tisíc korun pro Milenku Vokounovou, která má poškozený mozek následkem tonutí. Konkrétně se peníze vynaloží na úhradu deseti regenerativních laserových terapií, a tak napomohou ke zlepšení zdravotního stavu Milenky.

Milenka Vokounová se narodila 1. února 2010 jako naprosto zdravá holčička. Navštěvovala mateřskou školku v Dolním Bousově. Na podzim roku 2015 se už těšila na nástup do první třídy. Vše překazilo léto stejného roku. Červen změnil razantně chod celé rodiny. Milenka spala u svých prarodičů přes víkend, když ráno nepozorovaně proklouzla ven na zahradu. Babička s dědečkem ji nalezli na dně bazénu. Prarodiče ji začali okamžitě oživovat. Do pár minut přijela záchranka a přiletěl vrtulník, který holčičku přepravil do Fakultní nemocnice v Motole.

„Po čtrnácti dnech ji probudili z umělého spánku. Věřili a doufali jsme, že bude zase v pořádku tak, jako dřív. Nebyla. V propouštěcí zprávě byly výrazy, které jsme do té doby ani neslyšeli. Vigilní koma,“ říkají Babička a děda Hegedüsovi.

Vigilní koma představuje konkrétně stav, do něhož se člověk dostane kvůli těžkému poškození mozku. V případě Milenky se tak stalo důsledkem tonutí. Poštižené osoby pak například spontánně otevírají oči, žvýkají, mlaskají, zívají a nedokáží návazat spojení s okolím. Nemluví a postrádají i emoční reakce.

Mezi dalšími výrazy v propouštěcí zprávě bylo HIE po tonutí, což znamená stav mozku pro nedostatek kyslíku. Dále šlo o spastickou tetraplegii, což znamená úplné ochrnutí všech čtyř končetin. Aby toho nebylo málo, dostavila se ještě komplikace v podobě epilepsie.
„Protože nenaskočil reflex polykání a bylo nutné zajistit dýchání, byla provedena tracheostomie, tedy zavedení trubice do hrtanu. Pomocí této trubice se odsávají veškeré hleny a sliny z krku,“ vysvětlují babička a dědeček Hegedüsovi.

Důsledkem toho, že holčička nedokáže polykat, bylo nutné zajistit příjem potravy pomocí PEG. Jde o hadičku, která je zavedena do žaludku. Pomocí ní pak Milenka dostává veškerou stravu.

„Letos uplyne sedm let od tragédie. Za tu dobu jsme my, co o ni pečujeme, ušli kus cesty. Odumřelé mozkové buňky se snažíme odstranit pomocí laserové terapie na klinice Cellthera v Brně u profesora Jaroslava Michálka. Díky této terapii začíná Milenka lépe vnímat, dokáže i odpovídat. Ne hlasem, ale očima. Sice ne spontánně, ale i polykání se dostavuje,“ říkají prarodiče.

Mírnit následky ochrnutí pomáhá fyzioterapeutka Iva Linhová z organizace Sarema Liberec. V domácím prostředí jezdí na motopedu a s babičkou cvičí Vojtovu metodu. Ta spočívá v působení na neurotické body na těle.

„Kvůli zlepšení funkce plic jsme byli s Milenkou v Krkonoších. Navštívili jsme i moře v Polsku. Zvládla to úplně parádně! A když už si nevíme rady, je tu pediatrička MUDr. Hallová se sestřičkou Ivankou Hůlkovou. Ta starost o Milenku je náročná a občas i stresující, ale když vidíme, jak se i ona sama snaží, dodává nám to energii, víru a elán do dalšího nového dne,“ Říkají Hegedüsovi.

Pokud se podaří vybrat více peněz, pořídí se například speciální zvedák, jenž usnadní v manipulaci Milenky například při koupání.

Přispívat můžete již nyní na transparentní účet 2601871062/2010. Můžete již rovněž zaregistrovat svůj tým do Memoriálu Marka Koštíře.

Memoriál se bude konat v sobotu 25. června na fotbalovém hřišti v Dolním Bousově. Veškeré podrobnosti najdete na webu.

 

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top