Hledají se předměty pro zařízení expozice chaty Bohumila Hrabala v Kersku. Pomoct může široká veřejnost

Hledají se předměty pro zařízení expozice chaty Bohumila Hrabala v Kersku. Pomoct může široká veřejnost

Středočeský kraj se obrací na širokou veřejnost s prosbou o pomoc s hledáním chybějících předmětů do připravované expozice Hrabalovy chaty v Kersku na Nymbursku. Jedná se o chybějící předměty, alespoň tvarově podobné předmětům, které tvořily vybavení chaty na přelomu 80. a 90. let 20. století.

Část původního vybavení Hrabalovy chaty má Polabské muzeum k dispozici, ale řada předmětů z původního vybavení chaty a některé části nábytku se bohužel do dnešní doby nedochovaly. Proto se Středočeský kraj rozhodl požádat o pomoc širokou veřejnost.

„Stavební práce na Hrabalově chatě jsou v plném proudu. Termín plánovaného otevření nové expozice se blíží, a proto se obracíme na veřejnost s prosbou o pomoc při hledání chybějících předmětů, alespoň tvarově podobných. Naším cílem je vytvoření interiéru chaty tak, jak vypadala v době, kdy chatu používal Bohumil Hrabal, a to v období přelomu 80. a 90. let 20. století. Jedná se tedy o předměty, které budou stejné či alespoň podobné těm předmětům, které tvořily původní vybavení chaty,“ vysvětluje radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Václav Švenda.

Muzeum preferuje věci opotřebené, s patinou vzniklou časem, ne nové či nepoužívané. Je možné darovat také poškozené, rozbité či slepované předměty. Seznam hledaných předmětů je uveřejněn na webu kraje. V případě eventuální nabídky některého z uvedených předmětů je možné se ozvat na: info@polabskemuzeum.cz.

Po rekonstrukci, která v objektu momentálně probíhá, získá chata původní podobu jak vypadala, když zde pobýval sám Bohumil Hrabal. Kraj Hrabalovou chatu odkoupil za 9,9 milionů korun od majitelů, jimž ji odkázal sám Bohumil Hrabal, jež v chatě žil a tvořil v letech 1966 až 1996. Právě tady nejspíš vznikla celá řada jeho knih, od Postřižin, Něžného barbara až po Obsluhoval jsem anglického krále.

Nová expozice v chatě spisovatele Bohumila Hrabala v Kersku by se měla pro veřejnost nastálo otevřít v březnu 2024, u příležitosti 110. výročí spisovatelova narození.

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top