Intimní zkoumání rodinných vztahů. Mladoboleslavské divadlo uvádí Erbenovu Kytici v originálním podání režisérky Diany Šoltysové

Intimní zkoumání rodinných vztahů. Mladoboleslavské divadlo uvádí Erbenovu Kytici v originálním podání režisérky Diany Šoltysové. Foto: Městské divadlo Mladá Boleslav

V pořadí druhou premiérou roku 2024 a zároveň prvním titulem na malé scéně Městského divadla Mladá Boleslav je nesmrtelná klasika Karla Jaromíra Erbena, Kytice v režii Diany Šoltýsové, která titul pojala jako intimní zkoumání rodinných vztahů.

Karel Jaromír Erben, sběratel lidové slovesnosti, básnickou sbírku Kytice vydal poprvé v roce 1853, tehdy ještě jako sbírku 12 balad. Třináctá balada Lilie byla přidána až do vydání v roce 1861. Jedná se o stěžejní dílo české literatury, ucelenou sbírku lidových básní, které Erben vytvořil. 

Jedna rodina, jeden stůl a sedm básní, které před diváky ožijí v podání Evy Reiterové, Lucie Matouškové, Veroniky Bajerové, Petra Mikesky a hostů Jaroslavy Koškové, Daniela Mišáka a Dušana Krause. Protože známé balady netřeba dlouze představovat, prozradíme jen, že diváci se mohou těšit na Zlatý kolovrat, Svatební košili, Vodníka, Vrbu, Dceřinu klebu, Štědrý den a Kytici.

Stejně jako Erben, i mladoboleslavské dílo důkladně zkoumá hodnotu mezilidských vztahů, zároveň ale pracuje se zvukomalebností jazyka a snaží se tradiční námět přiblížit opět z jiného úhlu. Šoltýsová, proslulá svým výrazným divadelním rukopisem, titul pojala jako intimní zkoumání rodinných vztahů.

Dianu Šoltýsovou mohu diváci mladoboleslavského divadla znát jako herečku z titulů Tajemství nebo A pak už tam nezbyl ani jeden. Její režijní rukopis pak měli možnost vidět v inscenaci Porcie Coughlanová. Její specifický režijní styl se zaměřuje především na detailní práci s hercem. Diváci si tak budou moct užít skutečně intimní zážitek a usednout spolu s herci k rodinnému stolu plnému tradic. 

Premiéra inscenace se uskutečnila v březnu. Termíny repríz včetně možnosti zakoupení vstupenek najdete na webu divadla.

Kategorie: 

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top