Jak správně třídit upotřebený jedlý olej a tuk, když se stane odpadem?

Jak správně třídit upotřebený jedlý olej a tuk, když se stane odpadem?
Jak správně třídit upotřebený jedlý olej a tuk, když se stane odpadem?

Potravinářské tuky a oleje z domácností mohou natropit pěknou neplechu v domovních odpadních rourách, kanalizaci i v čističce odpadních vod. A pokud problém nastane, bývá jeho odstranění finančně velice náročné. Přitom je možné tyto tuky a oleje třídit obdobně, jako třídíme plasty, papír a jiné odpady. Zpozornět by měli nejen obyvatelé Malé Bělé, kteří se napojili na novou kanalizaci.

Z podstaty věci, tedy té tukové, se mastnota nemá ráda s vodou, a už vůbec ne s tou studenou. Jakmile se tedy zdánlivě rozpuštěný teplý tuk z pánvičky vylije třeba do dřezu nebo WC, následně se ochladí a nalepí na stěnu potrubí. Stane se z něj lepivý povrch pro zachycování nečistot, které by jinak pokračovaly dál kanalizačním řádem. A na ně se lepí další tuk a další nečistoty, až přijde katastrofa v podobě zcela ucpaného potrubí.

Blížící se vánoční svátky jsou pro pracovníky kanalizací a čistíren odpadních vod doslova postrachem. Hrozí se množství přepáleného oleje, které bude proudit z domovních odpadů dál do kanalizace.

Jak tedy ulevit odpadním rourám i naší peněžence?

  • Šetřit olejem – použít jen minimální potřebné množství. Olej z nakládaných pochutin lze často použít ještě do salátů, těstovin nebo jiných kulinářských výtvorů.
  • Než se pustíme do mytí nádobí, ať už v dřezu, nebo v myčce, co nejvíce ho zbavíme mastnoty.
  • Malé množství oleje vytřeme papírovým ubrouskem a ten odhodíme do směsného komunálního odpadu.
  • Větší množství oleje necháme zchladnout, nalijeme a uzavřeme do PET lahve. Pevné tuky, jako je máslo a sádlo, stačí jen trochu rozehřát.
  • Po naplnění celé PET lahve vhodíme tuto uzavřenou lahev do kontejneru na tuky.

Například v Bakově nad Jizerou se kontejnery „tuktejnery“ nachází hned na čtyřech místech. V ulici Na Výsluní, Nad Stráněmi, Sadová a Riegrova.

Do nich patří jen odpadní jedlé oleje a tuky, rostlinné, živočišné, tekuté i tuhé, i zbytky grilovacích marinád s vysokým obsahem tuku. Vždy jen v uzavřené PET lahvi.

Do uvedených kontejnerů nepatří: motorové, hydraulické, technické ani jiné průmyslové oleje.

Děkujeme, že třídíte!

Pavla Lukešová, referentka životního prostředí, Městský úřad Bakov nad Jizerou

Jak správně třídit upotřebený jedlý olej a tuk, když se stane odpadem?

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top