Sdružení Český ráj na základě podnětů od představitelů obcí zahájilo na konci roku 2020 proces optimalizace turistického informačního systému na území turistického regionu. Důvodem této akce byla potřeba řešit nevyhovující stav desítek informačních tabulí, které byly po Českém ráji v průběhu let instalovány v rámci různých projektů. Řada z nich už v posledních letech spíše dosluhovala a chátrala.
Nejprve byl zmapován aktuální rozsah a stav informačních tabulí, následně byla navržena opatření a společným postupem ve spolupráci s obcemi a mikroregiony byla zahájena jejich obnova.
Celkem bylo na celém území turistického regionu (168 obcí) v průběhu tří let zmapováno 1 350 informačních tabulí různého původu, obsahu, stáří a stavu, které v průběhu čtvrtstoletí instalovaly obce, mikroregiony, kraje, CHKO, geopark, KČT a další subjekty, často bez vzájemné koordinace. Nejstarší infotabule jsou více než 20 let staré. V území se také nachází 53 různých naučných stezek a expozic.
Projekt ve fázi pasportizace finančně podpořily všechny tři kraje – Liberecký, Královéhradecký i Středočeský.
Navržená opatření – například opravy či výměna informačních tabulí, aktualizace a výměna panelů, odstranění nadbytečných prvků – byla jako první provedena na území mikroregionů Český ráj, Jizera (včetně města Turnov) a Pojizeří, které na tuto aktivitu získaly v roce 2022 dotaci od Libereckého kraje ve výši 50 % nákladů. Celkem se jednalo o akci v rozsahu zhruba 1,8 milionu korun.
V roce 2023 byl projekt „Optimalizace turistického informačního systému v Českém ráji“ ve výše uvedených mikroregionech dokončen v rozsahu 120 prvků na území zhruba 30 obcí. Projekt zahrnoval například opravy stávajících informačních tabulí, instalaci nových stojanů, doplnění nových nebo odstranění těch přebytečných. V největším rozsahu pak proběhla aktualizace a výměna informačních panelů s novým obsahem a grafikou v souladu s regionálním vizuálním stylem.
Role Sdružení Český ráj spočívá především v iniciaci celého procesu a ve zpracování rozsáhlého pasportu turistického informačního systému, jehož výstupy jsou k dispozici obcím a regionálním partnerům. V realizovaných projektech uvedených mikroregionů pak figurovalo i jako vybraný dodavatel, což mu umožňuje naplnit cíl sjednocení informačního systému.
Stále se však jedná pouze o část území (zhruba 17 % obcí) a zlomek prvků (10 %) v rámci regionu. Mnichovohradišťsko mezi pokrytá území zatím nepaří. „S informačními tabulemi na území Středočeského kraje, tedy i na Mnichovohradištku, se počítá v další fázi,“ doplňuje Jiří Lukeš ze Sdružení Český ráj.