Křest knihy vozíčkáře z Bakova: Ivo Šmoldas ocenil vtip o gerontoboxu

Slavnostní křest knihy kresleného humoru Jiřího Flekny. Foto: Karel Hubač
Vtip Jiřího Flekny, který zaujal Iva Šmoldase
Kniha obsahuje 130 vtipů a doplněna je řadou fotografií a zajímavostí z autorova života. Foto: Karel Hubač

V pátek 22. dubna 2022 se v Bakově nad Jizerou v sále Radnice konal křest knihy Když sranda vzniká v posteli. Už název dává tušit, že se jedná o knihu neobyčejnou. Je plná kresleného humoru a jejím autorem je vozíčkář Jiří Flekna. Neobyčejná byla i atmosféra pátečního podvečera, protože kromě humoru měla i nádech vzpomínání. Autor se totiž dokončení knihy bohužel nedožil. A neobyčejná byla řada milých hostů, kteří na slavnostní představení knihy přijali pozvání.

Moderátorka Jolana Voldánová zavzpomínala na osobní setkání s Jiřím Fleknou v březnu 2018. Vděčnost nad vznikem knihy vyjádřila autorova sestra Ivana Juřicová, která se o něj celý život s podporou terénních sociálních služeb starala. Díky knize bude mít na svého bratra trvalou vzpomínku.

Redaktor Petr Novák seznámil přítomné s příběhem vzniku knihy. Jiří Flekna o ní začal uvažovat již před více než dvaceti lety, ale konkrétní představa se rýsovala teprve od roku 2019. Bohužel přípravu zdrželo dění okolo covidu, přesto Jiří Flekna již stihl s redaktorem zvolit formát a typ vazby i vybrat část vtipů, a tak když 26. března 2021 ve věku 61 let zemřel, složka nadepsaná „kniha 2021“, která zůstala v pozůstalosti, byla pro Petra Nováka přímo výzvou knihu dokončit. Původním plánem bylo představit v knize i několik premiérových vtipů, ale ty už bohužel autor nakreslit nestihl. Dodržen byl ale plánovaný rok vydání – publikace vyšla ještě v prosinci, jen slavnostní křest byl – opět z důvodu covidové situace – odložen.

Dalším řečníkem na pódiu sálu bakovské Radnice byla Kamila Sedláková, ředitelka Spokojeného domova, který je nejen vydavatelem knihy, ale především poskytovatelem sociálních služeb v domácnostech seniorů a handicapovaných. A právě Jiří Flekna byl jedním z jeho prvních klientů. Díky němu mohl celý život žít a tvořit doma, v Bakově. A díky němu si mohla od péče odpočinout jeho sestra v době, kdy měla sama vážné zdravotní problémy.

Na dálku v předtočených projevech přítomné pozdravili kreslíř Petr Urban a patron Spokojeného domova Václav Knop. Ten zavzpomínal především na legendární bály Spokojeného domova v Nové Vsi u Bakova, kterých se spolu účastnili a na kterých Jiří Flekna ukázal, že tančit se dá i na vozíku.

Překvapením podvečera byl telefonát Ivu Šmoldasovi přímo z pódia. Ivo Šmoldas sice Jiřího Fleknu osobně neznal, ale coby člověk příznačných profesí – nakladatelský redaktor a bavič – byl osloven s prosbou o recenzi, ve které vyzdvihl především vtip s gerontoboxem.

Vtip Jiřího Flekny, kterým byl fascinován Ivo Šmoldas
Vtip Jiřího Flekny, kterým byl fascinován Ivo Šmoldas

Samotného křtu se kromě Jolany Voldánové, Kamily Sedlákové, Ivany Juřicové a Petra Nováka ujali také starosta Bakova nad Jizerou Radim Šimáně a herec Ota Jirák.

Mezi dalšími hosty byli například spisovatel Tomáš Kapras, vedoucí Městské knihovny Bakov nad Jizerou Taťána Dvořáková, která do knihy přispěla cennými informacemi o Jirkově životě a tvorbě, předsedkyně spolku DMO Pobyty Kateřina Maxová, zaměstnanci Spokojeného domova, autorova rodina a přátelé i veřejnost.

Kromě mluveného slova se samozřejmě sálem linula i hudba. Na klávesy zahrál Jaroslav Špička z kapely Diskant.

Celou akci pečlivě sledoval svým objektivem fotograf Jan Füši. Jeho fotografie přineseme v příštím týdnu.


Kniha obsahuje 130 vtipů a doplněna je řadou fotografií a zajímavostí z autorova života. K zakoupení je za 150 Kč například v Městské knihovně Bakov nad Jizerou a v knihkupectví a papírnictví Hany Otáhalové v Mnichově Hradišti. Další prodejní místa, možnost zaslání knihy poštou i veškeré další podrobnosti a najdete na webu Spokojeného domova.


Foto: Karel Hubač

Mohlo by vás také zajímat:

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top