Máte zajímavý nápad, který může obohatit Hradiště? Ukrojte si na něj z melounu

Ilustrační obrázek: fotobanka pixabay.com

Pilotní ročník participativního rozpočtu Meloun pro Hradiště je zahájen. Mnichovohradišťská radnice vyčlenila jeden milion korun na návrhy občanů, kteří se svým nápadem mohou podílet na rozvoji města. Příležitost mají do 6. června.

Participativní rozpočet dává příležitost všem místním realizovat své nápady v Mnichově Hradišti a jeho místních částech. Porcovat se bude jeden milion korun a právě dnes začíná podávání návrhů. Přes léto bude prověřena jejich realizovatelnost a na podzim se veřejnost zapojí do hlasování o nejlepších návrzích.

Participativní rozpočet nese lépe zapamatovatelný název Meloun pro Hradiště. Zastupitelé města Mnichovo Hradiště schválili uvolnění jednoho milionu korun, který mohou všichni obyvatelé města začít porcovat svými nápady.

Pro podání návrhu je potřeba mít nejen zajímavou myšlenku, ale také představu o finanční náročnosti projektu. Pokud by měl být návrh realizován mimo pozemky města, nutný je i souhlas vlastníka. Kompletní pravidla naleznou zájemci na webu www.melounprohradiste.cz, jehož prostřednictvím proběhne i podávání návrhů a další fáze celého participativního rozpočtu.

„Během jara a léta nás čeká několik veřejných akcí. Na úvodním on-line setkání s veřejností, ve čtvrtek 13. května, vás podrobněji seznámíme s pravidly a harmonogramem. Budete mít možnost probrat i vaše nápady. Další setkání, v úterý 22. června, bude určeno především navrhovatelům, ale i dalším zájemcům z řad veřejnosti, abychom si prošli jednotlivé návrhy, podrobněji je prodiskutovali a ujasnili si detaily,” říká koordinátor Ondřej Šindelář, který má s podobnými aktivitami bohaté zkušenosti i ze svého dřívějšího působení v Nadaci Via. „Na sousedské slavnosti Zažít Hradiště jinak, v sobotu 18. září, budeme mít všichni příležitost seznámit se s návrhy, které postoupí do závěrečného hlasování. Sousedskou slavností také odstartuje samotné hlasování, které skončí 15. října a určí, jaké nápady mají největší podporu. Tím však všechna práce nekončí, pro nás vlastně teprve začíná. V roce 2022 vítězné nápady zrealizujeme,“ dodává Šindelář.

Jakou roli sehraje město? Město je organizátorem celé akce. Je ale také partnerem, konzultantem každému občanovi, který nápad přinese. Pověřený tým města posoudí realizovatelnost návrhu, tedy zda splňuje všechny podmínky – zda je možné jej uskutečnit v roce 2022, jestli se vejde do finančního limitu ve výši 650 tisíc korun nebo zda nejde pouze o jednorázový nápad. Město také ve většině případů nápad promění ve skutečnost. Odbornou pomoc městu poskytuje zkušená společnost Agora CE, s kterou Mnichovo Hradiště spolupracovalo již na strategickém plánu města.

„Meloun pro Hradiště je skvělá příležitost pro všechny místní zapojit se se svým nápadem, který může město obohatit o pěkné místo, nezapomenutelnou akci nebo o novou tradici. Přínosná může být i možnost nahlédnout pod pokličku, zkusit si nápad obhájit a sehnat pro něj podporu,” doplňuje Ondřej Lochman, starosta města.

Portál mnichovohradistsko.cz se bude tématu průběžně věnovat a přinese mimo jiné rozhovory s autory nápadů, kteří se do výzvy zapojí.

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top