V pondělí 6. června si lidé v Mnichově Hradišti připomněli 80. výročí lidické tragédie. Na rohu ulic Lidická a Obránců míru byl za účasti významných hostů a za hudebního doprovodu kapely Mackie Messer Klezmer Band odhalen pomník a spuštěn obnovený vodotrysk.
Jak připomněl v úvodním projevu starosta Mnichova Hradiště Ondřej Lochman, původní pomník od akademického sochaře Jaroslava Marka byl umístěn na nároží ulic Lidická a Obránců míru již v roce 1984. Připomínal vyhlazení obce Lidice nacisty 10. června 1942 a odkazoval k názvu ulice. Jednalo se o vodotrysk ve tvaru růže. Vodotrysk byl však vybudován tak, že voda zaplavovala cestičku. Tehdejší vedení města proto nařídilo vodotrysk vypnout. Samotná růže byla v 90. letech několikrát poškozena a nakonec odcizena.
Před několika lety město začalo uvažovat o obnově památníku. V dílně sochaře Jaroslava Marka se podařilo nalézt původní sádrovou formu odlitku. Vznikla tak téměř přesná bronzová replika. Tu finálně upravil a osadil kovář Pavel Kverek. Prostranství kolem pomníku bylo upraveno podle návrhu městského architekta Jana Světlíka a zahradníka Tomáše Velicha. Petr Verich zrestauroval originální sokl, který náleží k bronzovému vodotrysku. Postupně byla vydlážděna trojice na sebe navazujících čtvercových podest, obnoveny cestičky, lavičky a odpadové koše. Zajímavostí je, že byla použita dlažba, která se původně nacházela v jiných částí města, zejména na náměstí. Na samotný závěr byla instalována replika růže.
Významným hostem vzpomínkového odpoledne byla hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková, která připomněla program dalších vzpomínkových akcí v nejbližších dnech.
V pátek 10. června se od 8 hodin uskuteční malý pietní akt v budově Gymnázia Kladno, která sehrála v tragédii smutnou roli. Lidické ženy a děti zde v roce 1942 trávily poslední dny společného života. „Všechny přeživší děti, kterým dnes je přes 80 let, přijdou s růží do tělocvičny a mlčky ji položí na místo, kde se naposledy viděly se svou maminkou,“ popsala hejtmanka dojemný děj pietního aktu. V sobotu 11. června od 20 hodin bude program pokračovat koncertem přímo v Památníku Lidice. Součástí večera budou i tzv. Světla z oken lidických domů, kdy se rozsvítí svíčky na místech, kde stávala původní lidická stavení. V neděli 12. června od 9 hodin se pak v Lidicích uskuteční pietní akt, který zahájí kardinál Dominik Duka mší svatou na základech kostela sv. Martina.
Hejtmanka také připomněla, že záhon růží v přední řadě u mnichovohradišťského pomníku je ze Sadu míru a přátelství v Lidicích. „V posledních měsících si více než kdy jindy uvědomujeme, že mír a přátelství vůbec nejsou prázdnými slovy, ale jsou důležitou součástí našich životů a dávají nám klid a bezpečí. Kéž by růže, které jsou tady vysázeny, přinášely klid a bezpečí do života nás všech. Jsem ráda, že města a obce obnovují veřejná prostranství i třeba při upomínce tragédií, na které nesmíme zapomínat, protože když na ně zapomeneme, můžeme je jednou opakovat,“ dodala hejtmanka na závěr svého projevu.
Projekt obnovy Lidické růže v Mnichově Hradišti podpořil Památník Lidice. Zástupkyně jeho ředitele Jana Chourová Plachá během slavnostního odpoledne rovněž připomněla symboliku sadu lidických růží. „Růžový sad v Lidicích vznikl v roce 1955, byl založen britským poslancem, Sirem Barnettem Strossem, a měl symbolizovat symbolický most mezi minulostí a současností Lidic. Je to sad přátelství a míru. Jsem nesmírně vděčná, že nyní se stal i mostem mezi Lidicemi a Mnichovým Hradištěm,“ uvedla zástupkyně ředitele památníku.
Slavnostní odpoledne při příležitosti odhalení obnovené Lidické růže v Mnichově Hradišti. Foto: Petr Novák
Starosta Mnichova Hradiště Ondřej Lochman. Foto: Petr Novák
Hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková. Foto: Petr Novák
Zástupkyně ředitele Památníku Lidice Jana Chourová Plachá. Foto: Petr Novák
Obnovená Lidická růže s vodotryskem. Foto: Petr Novák
Mackie Messer Klezmer Band. Foto: Petr Novák
Hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková a starosta Mnichova Hradiště Ondřej Lochman u Lidické růže v Mnichově Hradišti. Foto: Petr Novák