Půldruhého metru široká a necelý kilometr dlouhá stezka lemovaná osmi desítkami různých ovocných stromů tradičních odrůd a lavičkami. Tak bude už na jaře vypadat nová cesta, kterou město Mnichovo Hradiště v těchto dnech začíná obnovovat. Nová spojnice zpřístupní část zemědělské krajiny severovýchodně od města a bude mít také ekologický význam.
Stěžejní část obnovy aleje mezi místními částmi Hoškovice a Dneboh (viz mapa) se koná v sobotu 26. listopadu, kdy se na místě úderem 10. hodiny setkají dobrovolníci (potvrzeno jich je asi 50) z řad místních osadních výborů, spolků či veřejnosti. Krátkou instruktáž o správném postupu výsadby zajistí Adéla Humlová, spoluautorka návrhu aleje, a Luboš Dvořáček z Těžexu – firmy, která bude mít v aleji na starosti zahradnické práce a bude o stromořadí v budoucnu pečovat. Poté si účastníci rozeberou stromky a pustí se do díla. Na zahřátí a posilnění bude pro pracanty připravená polévka ze školní jídelny a další občerstvení.
„V místech, kde nyní pěšinu obnovujeme, se dosud chodilo buď po louce, nebo přes obdělávané pole a velkou část trasy nebylo přes zarostlý remíz možné projít vůbec. Část původní aleje v těchto místech zůstala zachována, proto nemusíme stromy vysazovat všude a ty perspektivní můžeme ponechat a pouze ošetřit,“ popisuje současný stav Ondřej Šindelář, projektový pracovník Městského úřadu Mnichovo Hradiště, který je za tento projekt zodpovědný.
Již dříve během listopadu proběhlo ošetření stávajících stromů, odstranění těch uschlých a v neposlední řadě prořez náletů a větví nad pěšinou. Aktuálně se pracuje na vybudování souvrství pěšiny a jejím zatravnění. Na jaře by v aleji měly být instalovány ještě lavičky a doplněn dřevěný plůtek oddělující alej od zemědělsky obdělávané půdy. V plánu je rovněž zajištění pravidelné a dlouhodobé zálivky po dobu několika let, aby měly stromy dobré podmínky, než se dostatečně uchytí.
Projekt byl vytvořen za podpory grantového programu Nadace Partnerství a je spolufinancován Státním fondem životního prostředí ČR, individuálními dárci, kteří se zapojili do veřejné sbírky, a partnery iniciativy Sázíme budoucnost. Na revitalizaci aleje, vybudování pěšiny a pořízení mobiliáře přispěl Nadační fond ŠKODA AUTO, stromy budou vysazeny díky grantovému programu ŠKODA Stromky.
Obnově historických cest, které byly v minulosti rozorány nejčastěji při scelování polí v rámci kolektivizace, se Mnichovo Hradiště věnuje od roku 2016. Usiluje tak o větší prostupnost krajiny, lepší propojení města a místních částí, ale také o zlepšení životního prostředí. Staronové cesty pomáhají zadržovat v krajině vodu, působí proti erozi a fungují jako biokoridory pro zvířata i živočichy. V neposlední řadě mají turistický význam – nově zakládaná cesta otevře pěším turistům či cyklistům, jejichž výchozím bodem je Mnichovo Hradiště, příjemnou spojnici z Přestavlk do Dnebohu a umožní jim putovat krajinou, aniž by museli jít po silnici. Turistické cíle západní části Českého ráje jim tak budou mnohem dostupnější.