Mnichovo Hradiště omezilo zábavní pyrotechniku i lampiony štěstí

Mnichovo Hradiště omezilo zábavní pyrotechniku i lampiony štěstí. Ilustrační obrázek: fotobanka pixabay.com

Město Mnichovo Hradiště vydalo obecně závaznou vyhlášku o regulaci používání zábavní pyrotechniky a lampionů štěstí. „Vyhláškou se zakazuje používání zábavní pyrotechniky a lampionů štěstí, neboť se jedná o činnost, která často narušuje veřejný pořádek ve městě a přichází do rozporu s ochranou bezpečnosti, zdraví a majetku,“ uvedl místostarosta města Jan Mareš. 

Zastupitelé si od této vyhlášky slibují vytvoření opatření směřujících především k ochraně před hlukem, který má negativní vliv jak na starší obyvatele, tak na faunu žijící ve městě a v jeho blízkosti.

„Normální je nerušit, neznečišťovat okolí a neohrožovat životy a zdraví spoluobčanů,“ konstatuje radní Hana Otáhalová a odkazuje na Listinu základních práv a svobod, která deklaruje právo každého na zdravé životní prostředí. Rovněž vyzdvihuje nepříznivý vliv zábavní pyrotechniky na psychický stav starších lidí, dětí a zvířat, dále riziko zranění, které pyrotechnika představuje, a v neposlední řadě také zvýšené náklady města na úklid. Zákaz se nevztahuje, s výjimkou lampionů štěstí, na silvestrovské oslavy (od 18 hodin 31. prosince do 2 hodin 1. ledna každého roku).

Zákaz vypouštění lampionů štěstí platí bez výjimky po celý rok. „Může se zdát, že malý plamínek lampionu štěstí, který nám může zpříjemnit romantickou chvilku či rodinnou pohodu, nemůže nikomu ublížit, ale opak je pravdou. Přece jen při jeho vypouštění zacházíme s otevřeným ohněm a následně nad ním nemáme žádnou kontrolu. Tyto malé plamínky mají na svědomí prokazatelně již několik požárů, které za sebou nechaly lidi bez střechy nad hlavou,“ dodává zastupitel a dobrovolný hasič Martin Bígl. Výjimku mají rovněž pyrotechnické výrobky kategorie F1 – dětská zábavní pyrotechnika. Do této kategorie patří například bouchací kuličky, fontánky nebo včeličky.

Rada města Mnichovo Hradiště může svým rozhodnutím na základě žádosti udělit výjimku a povolit používání zábavní pyrotechniky, a to po vyhodnocení, zda případné udělení výjimky nenaruší veřejný pořádek ve městě. Takováto žádost o výjimku musí obsahovat zdůvodnění, datum, čas, místo a rozsah používání pyrotechnických výrobků a návrh opatření k zajištění dodržování veřejného pořádku. 

Zdroj: Kamelot

Kategorie: 

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top