Město Mnichovo Hradiště zveřejnilo výsledky soutěže o návrh na přístavbu školního areálu ve Studentské ulici, který by se měl v budoucnu rozrůst o nové křídlo, pavilon základní školy a sportovní halu. Podle poroty předložil nejlepší návrh ateliér Svobodová Blaha, se kterým město nyní bude jednat o smlouvě na přípravu projektové dokumentace.
„V užší soutěži jsme hodnotili celkem šest návrhů od renomovaných architektonických studií. Všechny měly velmi vysokou úroveň a každý předložil zcela odlišnou koncepci, takže diskuse nebyla vůbec jednoduchá. Zabrala nám celý den. Nakonec jsme vybrali návrh, který nejlepším způsobem řeší postupnou dostavbu školního areálu a zároveň v každé fázi představuje ucelené architektonické i provozní řešení s velmi dobře vyřešeným veřejným prostranstvím v okolí školy,“ říká starosta města Jiří Plíhal.
Vítězný tým architektů Anny Svobodové a Ondřeje Blahy už má za sebou několik úspěšných účastí v soutěžích, jejichž předmětem byly i školní stavby. Ateliér v současnosti projektuje také mateřskou školu pro Prahu 3. Na druhém místě se umístil návrh od Chybik+Kristof Associated Architects, na třetím pak návrh studia ov-architekti.
„Novostavba by měla vzniknout v jihozápadní části pozemku stávajícího školního areálu. Realizací nového křídla vyřešíme kapacitní otázku školy a výstavbou sportovní haly, která bude sloužit jak výuce, tak sportovním klubům a veřejnosti. Vznikne zde důstojný nový prostor určený pro sportování, ale i velké školní společenské akce. Práce budou rozděleny do několika etap, a to tak, aby bylo možné jednotlivé stavby financovat z dotačních programů,“ uvádí k vítěznému návrhu místostarosta města Jan Mareš.
Součástí projektu bude i řešení úprav okolních ulic, a to v koordinaci s plánovanými změnami v dopravním režimu lokality. Cílem je vyhovět současně požadavkům na bezpečnost dětí i kapacity parkování.
Všechny soutěžní návrhy budou 6. června představeny veřejnosti – vystaveny budou v prostorách jídelny v Komunitním centru Mírová. Na webu města bude ke stažení katalog popisující celý soutěžní proces.
Porota soutěže byla složená ze zástupců města a nezávislých odborníků. Město v porotě zastupoval starosta Jiří Plíhal a ředitel Základní školy Studentská Vladimír Čermák. Coby náhradníci v porotě zasedli rovněž místostarostové Jan Mareš a Ondřej Lochman a ředitelka Gymnázia Mnichovo Hradiště Lenka Sosnovcová. Nadpoloviční část poroty tvořili nezávislí architekti Jakub Chuchlík, Vojtěch Kaas, Hana Seho, které jako náhradníci doplnili Jitka Hofmeisterová a Zdeněk Chmel.
Výběr vítěze nebyl jednoduchý – hodnocení městské a nezávislé části poroty se ne zcela shodovala. Zástupci města kvitovali srozumitelnost, praktičnost a funkční řešení venkovního prostoru, architekti dávali přednost zajímavým, moderním a neotřelým kompozicím, které školní prostor posouvají do 21. století. Shoda na konečném pořadí návrhů se tak hledala několik hodin.
S různými formami architektonických soutěží má město Mnichovo Hradiště v posledních letech poměrně bohatou zkušenost. Z architektonické soutěže vzešla nová podoba centrálního Masarykova náměstí, které právě prochází revitalizací. Na další velké nedávné projekty, Komunitní centrum Mírová a přestupní terminál veřejné dopravy, město vypsalo výběrová řízení formou souběžného zpracování architektonického návrhu. Na přípravě podmínek soutěže o návrh sportovní haly a školní přístavby město spolupracovalo s Českou komorou architektů a organizací CBArchitektura. Soutěž o návrh je odbornou veřejností vnímána jako nejlepší a nejtransparentnější způsob zadání na projekt veřejné stavby a je doporučována vládním dokumentem Politika architektury a stavební kultury.