Na nádvoří mladoboleslavského hradu se vzpomínalo na oběti holocaustu, mezi kterými byli i Židé z Mnichovohradišťska

Na nádvoří mladoboleslavského hradu se vzpomínalo na oběti holocaustu, mezi kterými byli i Židé z Mnichovohradišťska. Foto: První Boleslavská

Při příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu 27. ledna pořádá každoročně Muzeum Mladoboleslavska na nádvoří mladoboleslavského hradu pietní vzpomínku, při které jsou čtena jména těch, kteří z Mladé Boleslavi směřovali do koncentračních táborů.

Právě mladoboleslavský hrad sehrál v období druhé světové války smutnou roli. Bylo tam shromážděno téměř tisíc obyvatel židovského původu z regionu, včetně Židů z Mnichova Hradiště. Ti byli nuceni se v červenci roku 1940 vystěhovat z města a v Mladé Boleslavi na hradě přebývali po další tři roky. Mohli si vzít s sebou část svého majetku, ale museli jej nechat uskladnit mimo budovu. Sklad, ve kterém byl majetek uložen, si Židé museli platit.

Většina hradišťských Židů zůstala v Mladé Boleslavi až do ledna roku 1943, kdy počaly transporty do Terezína a z Terezína do Osvětimi, kde na ně čekala smrt.

Mezi nejznámější hradišťské židovské rodiny patřili Deutschovi, Metzlovi, Rosenthalovi, Hahnovi, Pickovi a další.

Na reporáž z letošní vzpomínky se můžete podívat na webu internetové televize První Boleslavská.

 

Kategorie: 

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top