Na Zvířeticích si dali dostaveníčko hadi

Na Zvířeticích si dali dostaveníčko hadi. Foto: ČSOP Klenice

V sobotu 3. září uspořádal Český svaz ochránců přírody (ČSOP) Klenice ve spolupráci s TIC Zvířetice a městem Bakov nad Jizerou přírodovědné odpoledne pro rodiče a děti. Je to již pátá akce tohoto typu v řadě. Odpoledne organizátoři nazvali „Leze, leze had, není třeba se ho bát“. A z názvu je jasné, že si tentokrát dali dostaveníčko hadi.

Hadi vyvolávají mezi lidmi celou řadu rozporuplných emocí – strach, odpor, nadšení, obdiv. Jsou mnohdy považováni za slizké a zrádné. Objevují se v nepříliš lichotivé podobě v příslovích, například: „Hřeje si hada na prsou.“ Na druhé straně jsou v mnoha kulturách považováni za posvátné a uctívané jako božstvo. Nám hadi připadají nejen krásní, ale hlavně nesmírně užiteční. Dokáží se totiž dostat do míst, kam se jiní predátoři myší a potkanů nedostanou, a tím nám vlastně chránit úrodu.

Krásu hadích tvorů nejprve představil Jiří Němec z Ekocentra Zahrada v Mladé Boleslavi. Celé tři hodiny vyprávěl o životě – nejen svých chovaných – hadů. Zájemci se mohli „pomazlit“ s užovkou červenou, korálovkou sedlatou, užovkou mandarínskou nebo hroznýšem Dumerilovým.

S našimi hady se děti i dospělí setkali na Hadí stezce, kde byla zlatým hřebem užovka hladká a roztomilá mláďata zmije obecné, zapůjčené společností Natura servis s.r.o. Užovka hladká je v okolí zříceniny Zvířetice jako doma. Kresba na jejím hřbetě připomíná kresbu zmije, a tak je často považována za zmiji. Jsme rádi, že si návštěvníci mohli oba hady prohlédnout vedle sebe.

Na hadí stezce si děti zahrály na lovce hadů a profesionálními kleštěmi lovily háčkované hady naší fauny. Vyzkoušely si, jak se had plazí, jak vnímá vibrace, jak se krmí. Zjistily, že nemá stejné vnitřní orgány jako savci. Nakonec se děti vžily do kůže hada a zkoušely najít cestu tak, aby je nesežral žádný z (vycpaných) predátorů.

Pro mlsné jazýčky bylo připraveno kynuté těsto, aby si z něho mohly udělat a opéct na ohni sladkého hada.

Během celého odpoledne se promítaly krásné filmy z dílny českého studia  LivingZoology – unikátní dokumentární film Hadi ČR a krátké filmy o vejcožroutech nebo kobře červené.

Většina dětí si na hadí odpoledne odnesla i hmatatelnou vzpomínku. Vyrobily si hada z papíru nebo hadem vyzdobily tašku, batůžek či tričko podle krásných návrhů Evy Kozákové, výtvarnice vyučující mimo jiné výtvarnou výchovu na gymnáziu v Mnichově Hradišti.

Děkujeme městu Bakov nad Jizerou za podporu této akce. Díky patří i všem pomocníkům za ochotu a nasazení před akcí i během ní.

Martina Vlčková, ČSOP Klenice
>> více fotografií z akce

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top