Noc literatury v Mladé Boleslavi již zítra! Číst budou Roman Teprt, Daniel Rous, Miriam Chytilová, Magdalena Jirounková, Stanislava Jachnická a Luboš Dvořák

Na malé scéně Městského divadla Mladá Boleslav bude číst ukázku z díla maďarského spisovatele Gyorgy Spiró s názvem Diavolina herec Roman Teprt. Foto: Městské divadlo Mladá Boleslav
Noc literatury v Mladé Boleslavi již zítra! Číst budou Roman Teprt, Daniel Rous, Miriam Chytilová, Magdalena Jirounková, Stanislava Jachnická a Luboš Dvořák

Kdo nestihl minulý týden mnichovohradišťský Večer literatury, má šanci podobnou akci navštívit již zítra v Mladé Boleslavi. Ve středu 21. září se tam uskuteční pátý ročník literárního happeningu Noc literatury. Akce probíhá po celé republice a do města automobilů se vrací po dvouleté „covidové“ pauze. Opět divákům nabídne během jednoho večera úryvky z děl současné literatury v podání známých herců. Na šesti různých stanovištích tak mohou diváci vyslechnout to nejzajímavější ze současné literatury.

Noc literatury se v České republice koná již po patnácté. Jejím cílem je veřejnosti netradičním způsobem představit současnou evropskou literaturu prostřednictvím série veřejných čtení. Projekt organizují Česká centra ve spolupráci s pražským sdružením evropských kulturních institutů sítě EUNIC (European Union National Institutes for Culture) a kulturními odděleními zahraničních velvyslanectví. 

Tak jak byli diváci zvyklí z předchozích ročníků, i letos je Noc literatury koncipovaná tak, aby si návštěvníci mohli sami rozhodnout, jaká stanoviště navštíví a v jakém pořadí. Čtení budou probíhat souběžně, v pravidelných čtyřicetiminutových intervalech od 17.00 do 21.00 hodin. Dva členy mladoboleslavského souboru, Romana Teprta a Magdalenu Jirounkovou, doplní letos herečky a dabérky Stanislava Jachnická, Miriam Chytilová, herec a dabér herec Daniel Rous a moderátor, dabér a herec Luboš Dvořák.

V Mladé Boleslavi je hlavním organizátorem Noci literatury Městské divadlo Mladá Boleslav. Zde bude číst na malé scéně ukázku z díla maďarského spisovatele Gyorgy Spiró s názvem Diavolina herec Roman Teprt.

V knihovně, kde bude možné, stejně jako v minulých letech vybrané tituly z Noci literatury zakoupit, čte herec Daniel Rous ukázku z díla rakouské spisovatelky Moniky Helferové s názvem Pakáž.

Ukázku švédské autorky Ellin Cullhedové s názvem Euforie, přečte v Un caffé bistru herečka Miriam Chytilová.

Další literární zastávku nabídne kavárna V břiše velryby, ve které bude číst nejnovější posila mladoboleslavského souboru, herečka Magdalena Jirounková ukázku španělské autorky Rosy Ribas s názvem Neviditelná superhrdinka.

V kavárně …škoda nezajít bude číst herečka Stanislava Jachnická. Její ukázkou bude dílo dánské autorky Annette Bjergfeldtové s názvem Kodaňská píseň písní.

Posledním stanovištěm na trase pak patří moderátoru a herci Luboši Dvořákovi, který v muzeu Mladoboleslavska bude číst ukázku z pera irského autora Martina Ó Caidhana s názvem Klíč.

I v letošním roce budou s koordinací akce pomáhat dobrovolníci z řad studentů Gymnázia Dr. Josefa Pekaře, kterým opět náleží velké poděkování. Mladoboleslavská Noc literatury se koná pod záštitou náměstka primátora Mladé Boleslavi Daniela Marka. 

Kategorie: 

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top