Potravinářské tuky a oleje z domácností mohou natropit pěknou neplechu v domovních odpadních rourách, kanalizaci i v čističce odpadních vod. A pokud problém nastane, bývá jeho odstranění finančně velice náročné. Přitom je možné tyto tuky a oleje třídit obdobně, jako třídíme plasty, papír a jiné odpady. Zpozornět by měli nejen obyvatelé Malé Bělé, kteří se napojili na novou kanalizaci.
Z podstaty věci, tedy té tukové, se mastnota nemá ráda s vodou, a už vůbec ne s tou studenou. Jakmile se tedy zdánlivě rozpuštěný teplý tuk z pánvičky vylije třeba do dřezu nebo WC, následně se ochladí a nalepí na stěnu potrubí. Stane se z něj lepivý povrch pro zachycování nečistot, které by jinak pokračovaly dál kanalizačním řádem. A na ně se lepí další tuk a další nečistoty, až přijde katastrofa v podobě zcela ucpaného potrubí.
Blížící se vánoční svátky jsou pro pracovníky kanalizací a čistíren odpadních vod doslova postrachem. Hrozí se množství přepáleného oleje, které bude proudit z domovních odpadů dál do kanalizace.
Jak tedy ulevit odpadním rourám i naší peněžence?
- Šetřit olejem – použít jen minimální potřebné množství. Olej z nakládaných pochutin lze často použít ještě do salátů, těstovin nebo jiných kulinářských výtvorů.
- Než se pustíme do mytí nádobí, ať už v dřezu, nebo v myčce, co nejvíce ho zbavíme mastnoty.
- Malé množství oleje vytřeme papírovým ubrouskem a ten odhodíme do směsného komunálního odpadu.
- Větší množství oleje necháme zchladnout, nalijeme a uzavřeme do PET lahve. Pevné tuky, jako je máslo a sádlo, stačí jen trochu rozehřát.
- Po naplnění celé PET lahve vhodíme tuto uzavřenou lahev do kontejneru na tuky.
Například v Bakově nad Jizerou se kontejnery „tuktejnery“ nachází hned na čtyřech místech. V ulici Na Výsluní, Nad Stráněmi, Sadová a Riegrova.
Do nich patří jen odpadní jedlé oleje a tuky, rostlinné, živočišné, tekuté i tuhé, i zbytky grilovacích marinád s vysokým obsahem tuku. Vždy jen v uzavřené PET lahvi.
Do uvedených kontejnerů nepatří: motorové, hydraulické, technické ani jiné průmyslové oleje.
Děkujeme, že třídíte!
Pavla Lukešová, referentka životního prostředí, Městský úřad Bakov nad Jizerou