Úspěšné léto mají za sebou členové ČSOP Klenice, kteří zvládli mnoho managementových akcí a vzdělávání veřejnosti. Rovněž jsme zaznamenali nález ohrožených druhů hub na Mladoboleslavsku.
Již v červnu se naši členové s pomocí dobrovolníků ze Škody Auto se vrhli na odstraňování uhynulých janovců metlatých a pohrabání vřesovištní louky v CHKO Kokořínsko-Máchův kraj ve Vrchbělé. Dobrovolníkům se během této akce podařilo pohrabat a odvést z 1,4 ha velké louky veškerou posekanou hmotu, vyřezat na ploše 300 m2 uhynulé janovce a nálety borovic a nasbírat odpadky v celkové hmotnosti 300 kg.
Další dobrovolníci na Vrchbělé vyhloubili čtyři tůně, které jsou v lokalitě velmi potřebné, protože Vrchbělá trpí suchem. Mělké tůně jsou totiž v tomto místě jediným zdrojem vody, zachycují dešťovou vodu z příležitostných srážek a přes svoji sezónnost představují klíčový prvek pro zachování biodiverzity daného prostoru. Na Chlumu se parta dobrovolníků zaměřila na likvidaci černých skládek.
V Jabkenicích další dobrovolníci během léta vysvobodili tůně z náletů, jimiž postupně zarůstaly. Tůně, které se vybudovaly před sedmi lety, musí být alespoň z části prosvětlené, aby se tam dařilo obojživelníkům a bezobratlým. Tůním tak hrozil zánik a zazemnění, čemuž se podařilo zabránit.
Sekání a hrabání biomasy probíhalo také v našich lokalitách, které máme dlouhodobě ve správě. Konkrétně šlo o PP Loučeňské rybníčky, Struhy, stepní louky ve Vrchbělé, PP Paterovské stráně a PP Dymokurské louky. Pracovaly tam desítky lidí včetně členů organizace, díky kterým všechna vzácná území dále vzkvétají. V závěru září nás čeká ještě brigáda v NPP Rečkov.
ČSOP Klenice ovšem v létě nezahálela ani v rámci osvětových činností. Na začátku září se sešli zájemci u Továrenských nádrží na Noci s netopýry. Na blízkém hradě Kost je totiž velká populace vrápence malého. Hovořilo se o životním cyklu netopýra, způsobu lovu nejznámějších druhů, sociální chování nebo echolokaci.
Na konci srpna se konala na Zvířeticích Miss žába čili přírodovědné rodinné odpoledne. Letos si jej přišlo užít téměř stovka dětí a dospělých. Děti si vyráběly žabky z fimo hmoty nebo papíru. V prostorách TIC si mezitím mohli návštěvníci prohlédnout raky. Na žabí stezce si lidé mohli vyzkoušet, jak se přenášejí žáby, když jim v cestě stojí silnice, poznali, jak se z pulce stane žába nebo čím se žáby živí. Proběhla také ukázka hadů.
Velkým překvapením byl také nález hřibu rudonachového a královského v přírodním parku Chlum mykologem Petrem Lukášem. Obě houby patří mezi zákonem chráněné druhy, a tudíž se nesmí sbírat. Bližší lokalitu nebudeme kvůli jejich ochraně sdělovat.
Ondřej Kořínek, ČSOP Klenice