Blíží se Vánoce, proto přinášíme tipy na dárky s tematikou našeho regionu, kterými můžete letos pod stromečkem potěšit své blízké.
Kalendář pro Ludmilu
Hned první tip se týká dárku, kterým nejen potěšíte blízké, ale ještě přispějete na dobrou věc. Kalendář pro Ludmilu vznikl z iniciativy dvou studentek, Natálie Zajícové a Anety Doudové, které se přihlásily do programu Dobro-druzi Nadace Via. Přináší snímky seniorů od osmi talentovaných regionálních fotografek. Patronem kalendáře je herec Štěpán Tuček. Výtěžek z prodeje bude věnován na podporu Domu Ludmila, který poskytuje péči a podporu seniorům. Kalendář je k zakoupení na portálu darujme.cz. Více informací se dozvíte na stránkách www.kalendarproludmilu.cz. Součástí projektu je také putovní výstava fotografií, která během roku 2025 navštíví různá místa v regionu.
Kalendář obce Boseň
Obec Boseň vydává každoročně kalendář složený ze snímků nadšených fotografů na základě výzvy. Pro rok 2025 vznikl kalendář stolní. K dostání je na obecním úřadě za 80 korun.
Český ráj – moje velká láska
Název desáté knihy Zdeňka Mrkáčka Český ráj – moje velká láska napovídá, že jde o jeho srdcovou záležitost. A dotýká se samozřejmě i Mnichova Hradiště a jeho nejbližšího okolí. V obrazové části jde o volnou procházku od Turnova a Maloskalska, Trosek a Podtroseckých údolí, Příhraz a Mnichova Hradiště přes Sobotku a Jičín a jejich okolí až po Lomnici nad Popelkou. Zdaleka se však nejedná pouze o fotografickou knihu. Cíleně zvolené a zaměřené texty jsou věnovány nejenom přírodě, ale také kamenářství i archeologii s připomenutím života dávných obyvatel Českého ráje a lidovému umění včetně malovaného nábytku.
Od rozhledny
Na počátku letošního roku vyšla kniha s názvem Od rozhledny. Jejím autorem je Jaroslav Dvořák. Obsahuje převážně jeho vzpomínky na práci dřevorubce, zachycuje zážitky z přírody, lesa, rybaření, znovu je zde častým námětem Jizera. Vedle toho jsou zde přetištěny některé archivní dokumenty, které má autor ve své sbírce, a zaznamenány vzpomínky na bývalé mnichovohradišťské podniky, provozovny, spolky či organizace. Sám autor zdůrazňuje, že knihu psal pro své přátele, tomu odpovídá způsob vyprávění i zvolená slovní zásoba, tak jak tomu bylo i u předchozí publikace Jizera, hospody, vzpomínky a ještě něco.
Horizont událostí
Básník a spisovatel Čeněk Pekař, který v letech 1965–2018 žil v Mnichově Hradišti, má na kontě další knihu. V červnu se dostala do prodeje novinka s názvem Horizont událostí, což je druhý díl z plánované minimálně trilogie Amnézie. Všichni si tvoříme své vlastní scénáře a snažíme se v bezčasém, nekonečném prostoru po sobě zanechat jakousi nesmazatelnou stopu. Zoufalým výkřikem: „Já jsem tu taky!“ se všemožně pokoušíme upoutat něčí pozornost. Pozornost koho? Nás ostatních podobně volajících, lačnících po tak pomíjivém pocitu vlastní důležitosti? Nebo snad toho něčeho někoho tak neuchopitelného, že nejsme ani schopni jednotného popisu, či pojmenování. Ano, všichni nějak cítíme, že máme svobodnou vůli k činům, po kterých toužíme, ale zároveň si dobře uvědomujeme, že to hřiště pro naše odřená kolena nám jakýsi správce vyměřil; do doby, než mu zkušenostmi danými prožitky životů odrosteme a pustí nás na nové a možná i úplně jiné. Jsme prostě jako to zrnko písku na Sahaře, jež si uvědomuje, že je zrnkem, ale rádo by se alespoň na chvíli pro jednou cítilo jako duna, jako oáza či nejlépe jako celá Sahara. Jsme tedy tvůrci své reality? No jasně, že jsme. Jen musíme hrát a běhat po jeho hřišti, podle daných pravidel. Ovšem ta pravidla popisující realitu jsou tak skvěle vymyšlená, že nejsme schopni od sebe oddělit jednotlivé iluze našeho vnímání toho, co nazýváme realita.
Okolí Mnichova Hradiště na starých pohlednicích
Více než 500 pohlednic s krátkým popisem v knize Okolí Mnichova Hradiště na starých pohlednicích autora Jiřího Šodvalda zavede čtenáře do 80 obcí a míst kolem Mnichova Hradiště. Prostřednictvím obrázků se můžete vydat například do Bakova nad Jizerou, Bělé pod Bezdězem, Kněžmostu, Bosně, Březiny, Kláštera Hradiště nad Jizerou, Loukova, Loukovce, Branžeže, Mohelnice nad Jizerou, Chocnějovic, Chudoples, Zvířetic, Malé Bělé, Doubravy, Žďáru, Skokov, Svijan, Veselé, Hoškovic, Dneboha, Olšiny, Ptýrova, Bílé Hlíny, Dolní Krupé, do Horní i Dolní Rokyté, Horního i Dolního Bousova, Horní i Dolní Bukoviny, Dařenic, Sovenic, Koryt, na Píčův statek či Mužský (tábor lidu), ale i do míst méně navštěvovaných, například do Čižin, na tzv. Čardu, do Haškova, Habru, Honsoba nebo Rečkova.
O kráse nebe
V červenci vyšla sedmá sbírka básní dolnobousovské autorky Pavly Bartkové, nazvaná O kráse nebe. Jako kapky živé vody se třpytí verše Pavly Bartkové a probouzejí nás k hlubšímu vnímání krajiny okolní i vnitřní. Jsme provázeni od jara do zimy, od kolébky k pozemské smrti, od země k nebesům, od našich příbytků ke studánkám, ocitáme se v náruči lesních zákoutí, opíráme se o statné stromy, pohybujeme se v rytmu lučních trav, cítíme vůni křehkých květin a vracíme se tak ke zdroji, který znovu objevujeme i v sobě. Vidíme, kudy tečou potůčky života v její duši, cítíme, jak jejich laskavost zahlazuje drsné kameny a touží téci dál a dál...
LIAZ Mnichovo Hradiště: Od vzniku do zániku výroby
V září spatřila světlo světa dlouho očekávaný publikace z pera Vratislava Švermy věnovaná historii LIAZu. Titul nese název LIAZ Mnichovo Hradiště: Od vzniku do zániku výroby. Vratislav Šverma byl zaměstnancem LIAZu od roku 1966 po tři desetiletí. Během let poznal celou řadu ředitelů, vedoucích pracovníků i řadových zaměstnanců a LIAZ a jeho rodinný charakter, který podnik v 60. a 70. letech měl, mu učaroval. Tím spíš se Vratislav Šverma, jako člověk se vztahem k historii, jen obtížně smiřoval s tím, jak málo dokumentů z historie podniku je archivováno. Začal schraňovat dostupné fotografie, písemnosti, dokumenty. Výstupy z této práce průběžně publikoval, nejčastěji v mnichovohradišťském Echu. Díky tomu se na něj obraceli další bývalí zaměstnanci LIAZu, přispívali svými materiály a dělili se o vzpomínky. Množství materiálu dále rostlo. V roce 2022, s blížící se velkou připomínkou 70 let LIAZu v Mnichově Hradišti, se na něj však obrátili členové spolku Muzeum LIAZ s výzvou, aby tyto materiály vydal knižně.
Malyra 1998–2023. Malý retrospektivní almanach
Nejen LIAZ, ale i menší a mladší podniky je třeba mapovat a zachovávat jejich historii pro současné pamětníky i pro další generace. Toho si je dobře vědom Petr Novák, redaktor, badatel a sociální pracovník, dlouholetý spolupracovník Malyry. Díky němu je na světě Malý retrospektivní almanach, pomocí slovní hříčky nazvaná brožura, která připomíná 25 let fungování Malyry od roku 1998 do roku 2023. Nestátní zdravotnické zařízení Malyra založila v roce 1998 Kamila Sedláková z Veselé. V knize se dočtete, jak Malyra postupně rozšiřovala spektrum aktivit, přečtete si příběhy některých zaměstnanců i pacientů, připomenete si stavbu Domu Ludmila, období covidu a mnoho dalšího.
Mlýny a elektrárny na dolním toku Jizery
Na podzim vyšla kniha Václava Šolce s názvem Mlýny a elektrárny na dolním toku Jizery. Pojednává mlýnech a elektrárnách v Březině, Hubálově, Hněvousicích, Ptýrově, Bakově, Josefově Dole, Rožátově, Boleslavi, Neuberku, Vinci, Zámostí, Krnsku, Horkách, Dražicách, Benátkách, Obodři, Kochánkách a Kačovu. Jde bohužel o autorovo definitivně poslední dílo. Dokončoval jej navzdory vážné nemoci a krátce po vydání nás navždy opustil.
Koryta – příběhy jedné vesničky
Koryta. Vesnička, kterou na mapě skoro nenajdete. Stejně jako v ní nenajdete hospodu ani obchod. A přesto by se z ní nikdo nikdy nikam jinak neodstěhoval. Koryta jsou totiž výjimečná obec – plná dobrých lidí s laskavým srdcem. A také brzy oslaví 800. narozeniny, a to si zaslouží pořádný dárek. Eva Kozáková rok a půl chodila po sousedech, naslouchala jejich příběhům a zapisovala vyprávění místních. Na jejich základě pak sepsala pohádkové příběhy pro děti, které udrží minulost obce stále živou. Na závěr každé pohádky najdete hádanku, která se pojí s historií obce, nebo nějakou zajímavost. Kniha Koryta – příběhy jedné vesničky bude k zakoupení od 2. prosince.
Předplatné sborníku Od Ještěda k Troskám
Sborník Od Ještěda k Troskám pravidelně přináší řadu zajímavých vlastivědných článků z Českého ráje a Podještědí. Mnohé z nich se pochopitelně váží k Mnichovohradišťsku. Časopis vychází čtvrtletně a je k dostání v Mnichově Hradišti v městském muzeu, v trafice Davida Abrahama na náměstí a v knihkupectví a papírnictví Hany Otáhalové. Prodejní místa v dalších městech a obcích Českého ráje a veškeré další informace o sborníku (včetně možnosti předplatného, které můžete využít i jako vánoční dárek) najdete na webu vydavatele, kterým je Paměť Českého ráje a Podještědí. Cena jednoho čísla je 60 korun.
Máte tip na regionální dárek, který v našem výčtu chybí? Napište nám na redakce@mnichovohradistsko.cz.