Alej od zámku na vrch Káčov, vyhlídka mezi Přestavlckými rybníky a Dobrou Vodou, cesta z Hoškovic podél letiště na Podolí, rybníček Na Obci u Hoškovic, pomník z prusko-rakouské války v Dolcích, vyhlídka nad Dobrou Vodou směrem na Horku, posed na poli mezi Káčovem a vrchem Čertovina – to je sedm míst, kde od dubna do října letošního roku členové sboru a truhlářského kroužku mnichovohradišťské Jednoty bratrské umístili dřevěné lavičky.
Všechny lavičky mají také své patrony. Jsou mezi nimi místní spolky, firmy i rodiny. Místa, kde jsou lavičky umístěny, nejen přirostla k srdci patronům, ale poskytují hezké výhledy do okolní krajiny i na vzdálenější dominanty. Přímo tak vybízejí k posezení. Patroni za svůj příspěvek, který letos činil šest tisíc korun, získali nejen lavičku, ale také závazek údržby a ošetření lavice po následující tři roky. Údržbu zajistí Jednota bratrská, v jednání je ale i výpomoc studentů z místního gymnázia.
Na jaře získají všechny lavičky vzhledem k nerovnoměrnému opotřebení dřeva nátěr hnědou lazurou. Nápad na vznik projektu Lavičky v krajině vznikl v hlavě Lukáše Umáčeného, který si inspiraci přivezl ze svých toulek po Německu. S vervou a umem se realizace nápadu zhostil již zmíněný sbor Jednoty bratrské. Partnerem projektu je od počátku rovněž místní Klub českých turistů.
Více o projektu se dozvíte na webových stránkách Jednoty bratrské, kde kromě fotografií aktuálních laviček najdete i mapy s místy, kde by lavičky mohly stát v budoucnu. Pokud vás nápad zaujal a také byste se rádi stali patrony nových laviček, můžete se Jednotě bratrské přihlásit.
Cena za lavičku se sice vzhledem k strmě stoupajícím cenám za materiál zvyšuje od roku 2022 na sedm tisíc korun, ale neváhejte! Už nyní na svou lavičku čekají čtyři zájemci a kapacity truhlářské dílny nejsou neomezené.