V Bakově nad Jizerou vznikla nová ulice, souběžná s ulicí Smetanova. Podle zákona rozhoduje o názvech ulic městské zastupitelstvo, kterému předkládá své návrhy rada města. V Bakově se radní dohodli na uspořádání ankety, aby si obyvatelé mohli vybrat název nové ulice sami, a to ze tří navržených variant.
V internetové anketě nebo prostřednictvím hlasovacího lístku v městském zpravodaji Bakovsko mohli do konce minulého týdne obyvatelé o pojmenování ulice hlasovat. Mezi návrhy byly dva podle významných osobností – Fibigerova či Větvičkova a jeden název obecný – Souběžná.
Obě významné osobnosti Bakova nad Jizerou jsou představeny níže v krátkých medailoncích.
Celkem hlasovalo 224 obyvatel na webu a 6 prostřednictvím anketního lístku v Bakovsku. Výsledek je následující:
- Fibigerova 32 hlasů (28 + 4)
- Větvičkova 97 hlasů
- Souběžná 101 hlasů (99 + 2)
Výsledek ankety bude předložen na jednání zastupitelstva města ve středu 30. listopadu.
Augustin Fibiger (1868–1936)
kněz, veřejný činitel
Bakovský rodák. Český vlastenecký kněz litoměřické diecéze, představitel národní samosprávy Československa po roce 1918 a náboženský publicista.
Byl prvorozeným synem bakovského starosty a kováře Augustina Fibigera. Za 1. světové války se stal zpravodajem Maffie – českého odbojového protirakouského hnutí podporovaného z exilu T. G. Masarykem. V říjnu 1918 byl zvolen předsedou místního Národního výboru československého v Litoměřicích. Poté se stal členem litoměřické městské rady, ve které hájil národní zájmy české menšiny.
Václav Větvička (†1942)
pedagog a kulturní činitel
Byl významným pedagogem a kulturním i sportovním činitelem v Bakově nad Jizerou v období první republiky. Od roku 1928 působil jako učitel na zdejší obecné škole chlapecké. Byl starostou bakovských dobrovolných hasičů a Okresní hasičské jednoty v Mnichově Hradišti. V době jeho působení byla pořízena první automobilová stříkačka Škoda Hispano Suiza. Od roku 1933 byl tajemníkem Okresního školního výboru. Byl také významným starostou Sokola a vedl městský odbor Červeného kříže. Zemřel roku 1942 v Osvětimi.
Zdroj: město Bakov nad Jizerou