Ochránci přírody narovnali u Koprníku sloup s čapím hnízdem, kterému hrozilo zřícení

Ochránci přírody narovnali u Koprníku sloup s čapím hnízdem, kterému hrozilo zřícení. Foto: ČSOP Klenice

V pátek 11. února obdržel Český svaz ochránců přídody Klenice od České ornitologické společnosti (ČSO) žádost o pomoc s narovnáním sloupu u Koprníku, kde pravidelně od roku 1997 hnízdí čápi. Sloup se po vichřici 21. října 2021 povážlivě nahnul a hrozilo jeho úplné vyvrácení a pád.

„Na špatný stav sloupu upozornili ČSO místní obyvatelé. Po konzultaci s Stanislavem Chvapilem, vedoucím Skupiny pro výzkum ptačího řádu čápů (Ciconiiformes) ČR a SR a garantem programu ochrany biodiverzity ČSOP v ČR Čápi a ostatní brodiví jsme zjistili, že musíme jednat hned, protože s ohledem na počasí hrozí, že se čápi ze svých zimovišť vrátí na svá hnízda letos dříve,“ uvedla Martina Vlčková z ČSOP Klenice.

Hnízdo se nachází na umělé hnízdní podložce dřevěného dvoj sloupu v malé mokřině zarostlé rákosem obecným. Jedná se o vyřazený sloup elektrického vedení. Na betonové patce jsou přišroubovány dva dřevěné kůly. Hnízdní podložku včetně letopočtu, který je stále vidět, ukoval Pavel Kverek.

Hnízdo je velmi dobře známé a mnoho let se zde daří čápům vychovávat mláďata. Jeho případným pádem a zničením by vznikla čápům velká ztráta.

„Během šesti dnů jsme získali potřebné souhlasy vlastníků pozemku a odboru životního prostředí Středočeského kraje a za poměrně větrného počasí sloup narovnali,“ líčí Martina Vlčková.

Narovnání provedla firma Zbyňka Hýzlera z Mnichova Hradiště, která hnízdo v roce 1997 na pozemek umístila. Ve čtvrtek 17. února v ranních hodinách ráno přivezl Zbyněk Hýzler se synem pásový „dumper“, aby se pozemky, přes které se bude přistupovat, nerozjezdily. Ukotvili lano za betonovou patku a dumperem v několika směrech zatáhli, aby sloup vyrovnali. Odkopali část patky, vložili betonové kusy a zasypali hlínou s cementem.

„Na podzim uvažujeme sloup ještě ukotvit kotvicím lanem, abychom zajistili jeho větší stabilitu, a snížit hnízdo, které je za ty roky poměrně veliké díky značnému množství hmoty, které na něj čápi nanosili. Přejeme čápům, aby i letos úspěšně vyhnízdili a potěšili nás svou přítomností,“ uzavírá Martina Vlčková.

Obce: 

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top