S každým novým začátkem roku se v Mnichově Hradišti ohledně odpadů něco mění. V roce 2025 se ale nejedná o žádné převratné změny.
Místní poplatek za odpad (obecní systém odpadového hospodářství) v roce 2025 činí 960 korun na poplatníka. Je splatný do 30. dubna 2025, zaplatit jej lze od 8. ledna. Stejně jako minulé roky jsou od platby osvobozeny osoby ve věku 80 let a starší. Meziroční zdražení o 60 korun má příčinu v postupném zvyšování skládkovacího poplatku a snižování hmotnosti, na kterou může město uplatnit slevu. Průměrný občan našeho města vytvoří za rok 250 kg odpadu, které končí na skládce. Na 150 kg se uplatňuje snížený poplatek 500 Kč/t a za zbytek se účtuje 1500 Kč/t. V součtu to tedy činí 225 korun za uložení vyprodukovaného měrného ročního množství směsného odpadu od na skládku. Celkové roční náklady na odpadové hospodářství se pohybují kolem 18 milionů korun, což je 1900 korun na občana a rok.
S novým rokem byl vydán také nový rozvrh svozů jednotlivých druhů odpadů. Zde zůstává skoro vše při starém. Jediný posun termínu svozu je v případě papíru ve východní části města, kdy první svoz bude už 9. ledna a pak klasicky po čtyřech týdnech. Kalendář je možné si vyzvednout na podatelně městského úřadu, vystřihnout si jej z lednového Kamelotu nebo si jej nahrát do chytrého telefonu. Jedná se o stejný i-kalendář, jako byl v roce 2024.
Ve sběrném dvoře je možné vytřídit dřevěné materiály. Masivní i překližkové nábytkové dřevo, palety, trámy, bedýnky, osb desky, na to vše je nyní ve sběrném dvoře speciální kontejner. Takový odpad lze totiž ještě využít k výrobě OSB desek nebo DTD desek. Město doufá, že díky tomu klesne hmotnost objemného odpadu, který putuje na skládku, za což se musí platit, a místo toho získá surovinu pro další výrobu, za kterou ještě dostane zaplaceno. To v důsledku může snížit náklady na odpadové hospodářství.
Důležité je také připomenout, že podle zákona o odpadech musí za odpad platit i malý živnostník. Pro podnikatele působící na území obce platí u odpadového hospodářství trochu jiná pravidla než pro obyvatele. Jako původci odpadu ze své živnosti jsou povinni likvidovat jej v souladu se zákonem o odpadech. Nestačí proto platit poplatek jako fyzická osoba s trvalým bydlištěm v obci. Podobně také nesmí odkládat vzniklé odpady do veřejných kontejnerů na tříděný odpad, pokud na to nemají smlouvu s městem. Od roku 2023 umožňuje město začlenění drobných podnikajících osob do systému nakládání s tříděnými odpady. Fyzické i drobné právnické podnikající osoby, jejichž činnost je nevýrobního rázu a produkce tříděného odpadu nedosahuje více než jedné tuny ročně, se mohou zapojit do systému sběru a svozu tříděného odpadu města – plastu, papíru a skla. Na webových stránkách města nebo na Odboru komunálního hospodářství je k dispozici žádost, po jejímž vyplnění se připraví k podpisu jednoduchá smlouva. Na základě velikosti provozovny či odhadu produkce tříděných odpadů se stanoví, do které ze tří kategorií žadatel spadá, a bude mu vyměřen poplatek ve výši jeden až tři tisíce korun ročně. Poté bude živnostník oprávněn k odkládání tříděného odpadu do barevných kontejnerů po městě. Jen je samozřejmě nesmí přeplňovat. V případě následné kontroly ze strany Odboru životního prostředí bude mít takovýto podnikatel možnost prokázat, že je do systému odpadového hospodářství řádně zařazen. Co se ale týká směsného odpadu, musí si podnikatel uzavřít smlouvou se společností oprávněnou nakládat s odpady nebo využívat služeb sběrného dvora za úplatu.
Zdroj: město Mnichovo Hradiště