Opravy hrobky rodiny Hendrichovy a Švermovy jsou takřka hotové, památka výrazně prokoukla

Opravy hrobky rodiny Hendrichovy a Švermovy jsou takřka hotové, památka výrazně prokoukla. Foto: město Mnichovo Hradiště

Hrobka rodiny Hendrichovy a Švermovy v severozápadní části mnichovohradišťského hřbitova patří mezi dominanty hřbitovního areálu. Město převzalo tuto drobnou stavbu do své péče před 10 lety jako dar od Bedřišky Kopoldové. Hrobka byla vybudována v roce 1870 v novogotickém stylu a v koncem roku 2012 byla vyhlášena kulturní památkou. Město v letošním roce dokončuje několikaletý proces jejího postupného restaurování.

Akademický sochař a restaurátor Jan Vích se do práce pustil v červnu 2022 a postup prací je vidět na první pohled. Vnější plášť kamenné stavby byl očištěn, zbaven nevhodných výplní a konzervován, chybějící části kamenných bloků byly doplněny, spáry mezi nimi vyplněny vápennou maltou. Na střeše již září měděný hřebenáč obnovený dle fragmentů originálu. Restaurátor rovněž zajistil střechu, aby do interiéru nezatékalo. Obnoven byl okapový chodník z kamenných desek a některé části byly opatřeny hydrofobizací. Hrobka zásadně prokoukla, její exteriér má o několik odstínů světlejší odstín a vzhledem k tomu, že restaurátor již odstranil lešení, ji mohou návštěvníci hřbitova obdivovat. Dokončit a doplnit zbývá už pouze kovové prvky hrobky a několik dalších drobností, definitivně hotovo má být do konce září.

Městu se na opravy kulturní památky podařilo získat bezmála 200tisícovou dotaci ze středočeského fondu kultury a obnovy památek, celkové náklady činí 846 tisíc korun.

V kryptě hrobky jsou uloženy ostatky dvou starostů Mnichova Hradiště, Antonína Švermy a Františka Valenty, a také novináře a politika Jana Švermy. Právě posledního jmenovaného připomíná pamětní tabulka „Jan Šverma, národní hrdina“, která bude před koncem stavebních prací demontována. Nahradí ji nová skleněná tabulka s neutrálním popiskem: „Hrobka rodiny Hendrichovy a Švermovy“. U hrobky a v jejím interiéru bude rovněž na podzim umístěn panel s informacemi o zde pohřbených osobnostech.

Zdroj: město Mnichovo Hradiště

Mohlo by vás také zajímat:

Kategorie: 

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top