Před 80 lety byl v Mauthausenu zastřelen mnichovohradišťský lékárník Adolf Stoupa

Před 80 lety byl v Mauthausenu zastřelen mnichovohradišťský lékárník Adolf Stoupa. Foto: Muzeum města Mnichovo Hradiště

Dnes je tomu 80 let od smrti Adolfa Stoupy, mnichovohradišťského lékárníka a účastníka protifašistického odboje.

Adolf Stoupa se narodil 15. února 1909 v Mnichově Hradišti v domě čp. 243 na náměstí. Byl pravnukem známého mnichovohradišťského lékárníka a botanika Václava Sekery. Navázal tedy na rodinnou tradici a po studiích a aspirantské praxi se v roce 1938 stal samostatným lékárníkem v Mnichově Hradišti.

Ve městě patřil ke známým osobnostem. Byl členem mnichovohradišťského Sokola, aktivním sportovcem, výborným tenistou, skvělým plavcem, hrál ochotnické divadlo, měl rád hudbu, hrál dobře na klavír i na housle. K jeho zálibám patřilo fotografování a filmování, což byly zájmy v té době ne příliš časté a velmi moderní.

Po německé okupaci v roce 1939 se Adolf Stoupa účastnil protinacistického odboje jako jeden ze členů skupiny Mafie. Po nástupu Reinharda Heydricha do funkce zastupujícího říšského protektora došlo k postupnému zatčení všech členů této odbojové skupiny. Adolf Stoupa byl zatčen gestapem v říjnu 1941 v hotelu Beránek v Praze a následně odvezen do koncentračního tábora v Mauthausenu. Zde byl při vysilující práci v kamenných dolech nejprve krutě týrán a poté 5. prosince 1941 zastřelen. Bylo mu pouhých 32 let.

Po válce byl Adolf Stoupa vyznamenán Československým válečným křížem 1939 in memoriam. Jeho jméno je spolu se jmény dalších obětí nacistického režimu uvedeno na pamětní desce, která byla odhalena v květnu 1946 v budově mnichovohradišťské sokolovny.

Více o Adolfu Stoupovi se můžete dočíst v článku Jany Dumkové v aktuálním čísle zpravodaje Kamelot.

 

Kategorie: 

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top