Premiéra dokumentu o básníku Josefu Brožovi se blíží

Premiéra dokumentu o básníku Josefu Brožovi se blíží

Při příležitosti 101. výročí narození učitele a básníka Josefa Brože (1921–2020) se chystá premiéra unikátního dokumentárního filmu, který vznikal v průběhu minulého roku. Vidět jej můžete již pátek 28. ledna 2022 od 17.30 v mnichovohradišťském kině. 

Krajinou Českého ráje, Pojizeří a Mnichovohradišťska se projdeme poetickýma očima, básněmi Josefa Brože, které vybral a nastudoval Josef Kettner, bývalý umělecký šéf mladoboleslavského divadla.

Přednes poezie v podání Vilmy Barusové, Lenky Sosnovcové, Josefa Kettnera a Tomáše Grindla, který ve filmu zazní, zaznamenal Lukáš Prokorát. Doplněn je vzpomínkami, tematickými krajinářskými fotografiemi a videi Václava Bacovského, ale také hudbou Františka Kozderky. Natočení vzpomínek přátel a žáků Josefa Brože, následné postprodukce a střihu se chopil Michal Kvapil. O scénář, životopisné reálie, osobní a historické fotografie a celkovou organizaci se postaralo Muzeum města Mnichovo Hradiště ve spolupráci s rodinou Josefa Brože.

Po skončení hodinového snímku proběhne krátká beseda se zúčastněnými aktéry. Vstup je zdarma.


Josef Brož se narodil 27. ledna 1921 ve Lhoticích. Vystudoval Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Mnozí místní jej pamatují jako učitele zeměpisu, dějepisu, češtiny a občanské výchovy.

Své první verše napsal ještě jako student. Následné období komunistického režimu však svobodné tvorbě nepřálo, a tak se Josef Brož vrátil k publikování básní až po roce 1989. Tematicky se jeho tvorba týká především přírody a krajiny Mnichovohradišťska a Českého ráje, kraje jeho srdci nejbližšímu. Věnoval se ale i tvorbě pro děti. 

V roce 2016 získal cenu města Mnichovo Hradiště za celoživotní přínos.

Zemřel v pondělí 7. prosince 2020 ve věku 99 let.

Kategorie: 

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top