Profesionální a dobrovolní hasiči poměří své síly ve vyprošťování u dopravních nehod v Turnově

Ilustrační foto: Petr Novák, mnichovohradistsko.cz

Patnáctka soutěžních družstev hasičů v sobotu 18. května v Turnově nastoupí na start dalšího ročníku krajského kola soutěže ve vyprošťování u dopravních nehod. 

Soutěž ve vyprošťování u dopravních nehod se uskuteční v sobotu 18. května od ranních hodin v areálu před turnovskou stanicí HZS Libereckého kraje. Je úzce odborně spjata s činností hasičů se zaměřením na záchranu zraněných osob (figurantů) u simulovaných dopravních nehod. 

Scénáře, na jejichž základě jsou nehody pro soutěž připraveny, vždy vycházejí z reálných dopravních nehod, které hasiči už někdy řešili. Každý soutěžní tým hasičů řeší zcela odlišný scénář dopravní nehody. Při jeho přípravě jsou soutěžící v izolaci, aby předem nevěděli, jak vypadá událost, u které budou zasahovat. 

Čtyřčlenná družstva mají za úkol provést průzkum místa zásahu a zvolit správnou taktiku a techniku zásahu při vyproštění zraněné osoby. Soutěžní pokus je limitován dvaceti minutami času. Výkony soutěžících po celou dobu sleduje trojice rozhodčích. První hodnotí taktiku, další techniku provedení zásahu a třetí rozhodčí pak sleduje to, jak soutěžící poskytují figurantům první předlékařskou pomoc.

Statistiky říkají, že během roku 2023 hasiči na silnicích v Libereckém kraji zasahovali u bezmála 1 400 nehod, z toho více než sedmdesátkrát prováděli vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel.

Pořadateli soutěže jsou HZS Libereckého kraje a Krajské sdružení hasičů Libereckého kraje. 21. ročník Krajské soutěže HZS Libereckého kraje ve vyprošťování u dopravních nehod – memoriál nprap. Jiřího Kocourka – soutěžit budou následující týmy profesionálních hasičů: za Územní odbor Liberec HZS LBK to bude tým hasičů z liberecké stanice, za Územní odbor Jablonec nad Nisou HZS LBK soutěžní družstvo z jablonecké stanice, za Územní odbor Česká Lípa to budou hasiči ze stanice Doksy, za Územní odbor Semily příslušníci ze stanice Semily a zúčastní se také soutěžní družstvo HZS podniku Správa železnic Liberec.

Dvanáctý ročník Krajské soutěže JSDHO Libereckého kraje ve vyprošťování u dopravních nehod – soutěžit budou tyto JSDHO: Rokytnice nad Jizerou, Cvikov, Český Dub, Višňová, Desná, Lomnice nad Popelkou, Turnov, Česká Lípa, Nový Bor a Zlatá Olešnice.

HZS Libereckého kraje zve veřejnost ke zhlédnutí divácky atraktivní soutěže. Přijďte se podívat a podpořit soutěžní družstva profesionálních i dobrovolných hasičů!

Jaroslava Benešová, HZS Libereckého kraje

Ilustrační foto: Petr Novák, mnichovohradistsko.cz

Mohlo by vás také zajímat:

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top