Náš další sobotní rozhovor míří do Bakova. Ředitel tamní městské policie nám prozradil například to, jak vnímá práci strážníků veřejnost nebo jak spolupracují s okolními obcemi a Policií ČR.
Jak jste se dostal k práci ředitele městské policie?
V roce 2011 mi zavolal kamarád, že ve městě shánějí ředitele městské policie, jestli to nechci zkusit. Tak jsem se přihlásil do výběrového řízení a po 18 letech u městské policie v Mladé Boleslavi jsem přešel do Bakova nad Jizerou.
Městská policie v Bakově byla zřízena v roce 2006. Plánujete nějaké oslavy, nebo – vzhledem k situaci – alespoň připomenutí 15. výročí?
Žádné oslavy nechystáme, snad jen připomenutí v místním periodiku.
Letos v lednu vstoupila v účinnost novela zákona o obecní policii, která přinesla do fungování strážníků určité změny. Které jsou podle vás pro občany nejpodstatnější?
Zákon č. 553/1991 Sb., o obecní policii, přinesl od letošního roku mnoho změn. Nevím, zda nějaké změny jsou podstatné pro občany, ale strážníkům přinesly více oprávnění, právo na výplatu odchodného a podobně. Víceméně se jednalo o upřesnění legislativních postupů.
Jaké jsou přednosti Městské policie Bakov nad Jizerou?
Základem dobré práce jsou dobré vztahy mezi členy našeho malého týmu. Hlavně musím ocenit schopnost vzájemného zastupování, ochotu strážníků operativně nastoupit do mimořádné směny a podobně.
Působnost vaší policie je přirozeně v Bakově a jeho místních částech. Máte navázanou spolupráci i s některými okolními obcemi, které pod Bakov nepatří? Případně plánujete takovou spolupráci?
Ano, byli jsme osloveni některými sousedními obcemi, zejména pro výpomoc při měření rychlosti, nicméně vzhledem k malému počtu strážníků (je nás celkem pět), nemáme uzavřenu žádnou veřejnoprávní smlouvu s jinou obcí. Vzhledem k uvedenému není v tuto chvíli možné tuto poptávku uspokojit. Nemůžeme a ani nechceme omezit výkon služby v našem městě.
Jakým způsobem spolupracujete s Policií ČR?
Spolupráce s policií ČR je u nás na výborné úrovni. Spolupracujeme s obvodním oddělením Mnichovo Hradiště, kde jsme jednak v telefonickém kontaktu, jednak se s vedoucím oddělení a jeho zástupcem scházíme přibližně v měsíčním intervalu ke společné schůzce a od června jsme zavedli několikrát v měsíci společné hlídky strážníka s policistou, kdy provedou pěší pochůzku po městě. Jinak veškerá další spolupráce vyplývá z výkonu služby a vzniklé situace.
V případě Bakova jsem tento případ nezaznamenal, ale zajímá mě to obecně – občas se na sociálních sítích objeví fotografie auta městské policie parkujícího na zákazu zastavení, místě pro invalidy, chodníku a podobně, obvykle s negativními komentáři typu „takhle nám jdou příkladem“. Jsou tyto výtky oprávněné? Jaké jsou přesně podmínky a případné výjimky v tomto ohledu pro vozidla městské policie?
Strážníci obecní a městské policie při výkonu služby, spojeném s výkonem jejich pravomocí, mohou porušit ustanovení zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích. Je ovšem otázkou, zda je dané porušení zákona nutné a nešlo řešit trochu jiným způsobem. Samozřejmě jsou zákroky nebo úkony, které nesnesou odkladu, a veřejnost s tímto není seznámena. Tím pádem mohou vzniknout takovéto sporné situace. Je potřeba si uvědomit, že strážník musí o vzniklé situaci rozhodovat v rozmezí několika vteřin.
Musí mít vozidlo policie při „špatném parkování“ z důvodu výkonu služby zapnuté majáky?
Výstražná světla mít zapnutá nemusí, ale hlavně záleží na dané situaci.
Jaké panují o městské policii nejčastější mýty mezi veřejností?
Tak na to se asi zeptejte spíše té veřejnosti. Nevím, do jaké míry jde o mýty nebo smyšlenky, ale faktem je, že široká veřejnost má velmi malé povědomí o samotné práci, možnostech a zákonných oprávněních strážníka.
Věnujete se i preventivní a osvětové činnosti?
V rámci prevence navštěvujeme základní školu, před koronavirovým opatřením jsme mívali besedy s žáky ve škole, ve školní družině, navštěvovali jsme seniory apod. V rámci osvěty vycházejí články v místním periodiku – v Bakovsku, které nejen informují o činnosti městské policie, ale poukazují i na některé povinnosti občanů.