Rekonstrukce za 42 milionů je u konce, z budovy Klubu zmizelo lešení

Foto: město Mnichovo Hradiště
Foto: město Mnichovo Hradiště

Generální rekonstrukce budovy Klubu Mnichovo Hradiště končí. Dělníci z historického objektu právě odstranili lešení a Klub se zaskvěl v nové kráse. Dům, v němž v minulosti sídlil okresní soud, byl zbaven brizolitové fasády z éry socialismu a po 50 letech získal opět někdejší pozdně klasicistní podobu – včetně trojúhelníkových průčelí v podkroví. Kulturní organizace města se do svého vrátí po tříletém exilu a kulturní programy v budově Klubu nabídne už letos na podzim.

O potřebě generální rekonstrukce kulturního stánku nepochyboval ve městě nikdo už před deseti lety. Budova trpěla vzlínající vlhkostí, její provoz byl energeticky nesmírně náročný a ve velmi špatném stavu byl také krov. V zastupitelstvu však dlouho nepanovala shoda na tom, jak má být objekt po rekonstrukci využíván. Zvažováno bylo pokračování dosavadního užívání ze strany kulturní organizace, ale také adaptace budovy pro potřeby městského muzea nebo pro potřeby městského úřadu, jehož agenda se během let rozrůstá, což si žádá i navyšování počtu úředníků. O podobě rekonstrukce bylo definitivně rozhodnuto v roce 2020 – do budovy Klubu se vrátí kultura a do části nových kanceláří se rozšíří městský úřad.

O rok později proběhlo odvlhčení budovy a její „podříznutí“, které zabránilo dalšímu pronikání vlhkosti do zdiva. Už v roce 2022 měla rekonstrukce pokračovat. Město získalo dotaci z Ministerstva pro místní rozvoj, nepodařilo se mu však vybrat dodavatele. Situace se opakovala ještě jednou, což ovlivnilo rovněž probíhající revitalizaci náměstí – kolem budovy Klubu nemohly být zatím realizovány plánované úpravy. Až napotřetí bylo město úspěšné a v březnu 2023 se do práce pustila litoměřická stavební společnost Chládek & Tintěra. Na jednu z největších investičních akcí města posledních let (celkové náklady na rekonstrukci budovy činí 42 milionů korun) přispělo ministerstvo pro místní rozvoj částkou 19,3 milionu korun.

Vzhledem k nedostupnosti některých materiálů či řemeslníků specializovaných profesí probíhaly dílčí úkony v jiném pořadí, než jak bylo předem dojednáno, ale objekt se začal proměňovat. Ještě v roce 2023 byla odstraněna šedá brizolitová omítka, která v roce 1974 překryla původní zdobné prvky, a probíhaly náročné práce na rekonstrukci krovu. Ten byl před zahájením rekonstrukce v havarijním stavu a památkáři bedlivě dohlíželi na jeho obnovu. V místech, kde to bylo možné, byl zachován krov původní, který doplnilo nové trámoví. Mezi sálem a podkrovím byl vybourán starý strop – podkroví nově nese konstrukce z ocelových traverz a betonu.

Součástí rekonstrukce byla kompletní proměna interiérů. Ty jsou nyní velmi světlé, vzdušné, moderní. „Zvenku Klub opět vypadá jako na archivních fotografiích a ani jeho vnitřní dispozice se výrazně nezměnily. Dbali jsme na to, aby si zachoval svůj historický charakter. Na druhou stranu budou prostory Klubu vypadat velmi moderně a budou vybaveny tak, jak si dnešní doba žádá,“ uvádí starosta Jiří Plíhal. Právě v interiéru nyní probíhají dokončovací práce.

Srdcem budovy Klubu bude nadále sál, kde se odehrávají zasedání zastupitelstva, setkání starostů obcí z ORP Mnichovo Hradiště, veřejná projednávání strategických dokumentů města, taneční, akce pro seniory nebo drobnější kulturní akce. Právě na jeho vybavení audiovizuální technikou přispěl dvěma miliony Nadační fond Škoda Auto. V budově rovněž vznikne prostorná zasedací místnost, kterou bude využívat rovněž městský úřad. Dále budou v budově kanceláře pro zaměstnance Klubu a městského úřadu.

Společnost Chládek & Tintěra nyní vyklízí okolí Klubu, staveniště si ve druhé polovině června převezme společnost H-Intes a provede revitalizaci části náměstí v okolí budovy. Ve druhé polovině roku tak proběhnou úpravy před vchodem do Klubu, kde vznikne rampa pro bezbariérový vstup i podesta, která při akcích pořádaných městem poslouží jako pódium. H-Intes letos upraví rovněž prostor v západní části náměstí kolem morového sloupu, kde vzniknou trvalkové záhony a budou vysázeny další magnolie. Revitalizace náměstí bude završena v roce 2025, kdy bude dokončena obnova západní části náměstí od křižovatky u Hroznu po křížení se Studentskou ulicí.

„Klub v nové podobě bychom veřejnosti rádi ukázali v září v rámci letošní Sousedské slavnosti. Od podzimu se pak budou na sál vracet akce, které se tu před zahájením rekonstrukce konaly,“ popisuje Dominik Malý, jednatel Klubu Mnichovo Hradiště.

Další informace naleznete na webu města. Průběh stavby můžete sledovat prostřednictvím obline kamer spolku mh2net.

Foto: město Mnichovo Hradiště
Foto: město Mnichovo Hradiště

Mohlo by vás také zajímat:

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top