Rok 2023 patří LIAZu. Vrcholit bude velkým květnovým srazem veteránských vozů

Ilustrační foto: archiv redakce

Ve druhé polovině 20. století nebylo v Mnichově Hradišti podniku, který by byl významnější než LIAZ (Liberecké automobilové závody). V letošním roce si připomínáme hned dvě výročí dnes již neexistujícího výrobce nákladních automobilů s mezinárodním renomé – v roce 1953 brány mnichovohradišťského závodu opustil první zde vyrobený vůz značky LIAZ, o 50 let později, v roce 2003, to byl naopak vůz poslední. Vzhledem k významu, který LIAZ pro Mnichovo Hradiště měl, připravuje město na květen velkou akci, která bude atraktivní připomínkou tohoto národního podniku.

Přestože většina detailů události je zatím v jednání, konkrétní obrysy již akce nabírá. Jasné například je, že se odehraje o víkendu 26. až 28. května. Očekává se pět desítek nákladních vozů a průřez všemi modelovými řadami značky. K vidění bude první nákladní automobil vyrobený v Hradišti před 70 lety i ten poslední vyrobený před 20 lety, který byl postaven pro Rally Dakar, a řada dalších unikátů.

Akce se bude odehrávat na více místech ve městě současně. Hlavní část má být směrována na Masarykovo náměstí, kde bude k vidění ukázka těch nejcennějších vozů napříč padesátiletou historií LIAZu. Dále se tu počítá s rozhovory s pamětníky, historiky a majiteli veteránů nebo s výstavou z historie. Všechna další dějiště budou mít přímou souvislost s někdejším chodem LIAZu – potvrzené jsou prostory samotného závodu, v jednání je vnitroblok u takzvaných „litých domků“ v ulicích Na Výsluní a Polní, dále parkoviště v Lidické ulici (bytová výstavba v těchto lokalitách probíhala právě v souvislosti s rozšiřováním LIAZu) nebo dopravní terminál u nádraží, odkud nákladní vozy z Hradiště putovaly do světa. Mezi jednotlivými stanovišti, z nichž každé bude věnováno konkrétnímu časovému období, se budou účastníci přesouvat buď pěšky nebo historickými autobusy Škoda 706 RTO podobně jako na Sousedské slavnosti.

Celodenní akci by měla završit spanilá jízda všech účastníků přes město a večerní koncert na náměstí. Na přípravách akce se vedle města podílí Klub Mn. Hradiště s.r.o., Klub veteránů LIAZ nebo Muzeum města Mnichovo Hradiště. Vzhledem k tomu, že připomínce LIAZu bude věnován celý letošní rok, prosí muzeum čtenáře o spolupráci. Máte k dispozici artefakty spojené s LIAZem? Patříte mezi pamětníky a rádi se o své vzpomínky podělíte? Chcete veřejnost seznámit s příběhem vaší vlastní liazky? Ozvěte se muzeu a pomozte tak doplnit historii tohoto podniku.

Zdroj: Martin Weiss, Kamelot

 

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top