Sociální pracovnice Zubatá patří jen do filmu. Jak funguje sociálně-právní ochrana dětí v Mnichově Hradišti?

Městský úřad v Mnichově Hradišti. Foto: Petr Novák

Odbor sociálních věcí a zdravotnictví Městského úřadu v Mnichově Hradišti, který vede Stanislava Picková, má dvě oddělení. Oddělení sociální práce má na starost všechny cílové skupiny od 18 let, veřejné opatrovnictví, prevenci bezdomovectví, sociálního vyloučení a poskytuje sociální poradenství, včetně sociálního šetření. Oddělení sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) zajišťuje a řeší sociálně-právní ochranu dětí, náhradní rodinnou péči a kuratelu pro děti a mládež. Především poslednímu jmenovanému oddělení budou věnovány následující řádky.

Pod zkratkou OSPOD si toho řada z nás mnoho nepředstaví. A jen o málo lepší to bude, pokud uvedeme celý název této instituce: orgán sociálně-právní ochrany dětí. Že se vám v této souvislosti vybaví postava sociální pracovnice Zubaté z filmu Kolja? To by byla značně zkreslená představa.

Představme si stručně jaké základní činnosti zdejší OSPOD vykonává. Především jde o ochranu práv dětí od jejich narození do 18 let a poskytování základního i odborného Jaké úkoly řeší OSPOD? Po covidu zejména závislosti, kyberšikanu a domácí násilí poradenství v této oblasti. Abecedně dle příjmení dítěte mají tuto agendu rozdělenou Lenka Kočišová a Irena Prokorátová. Pracovnice OSPOD jsou oprávněny například zastupovat děti u soudního jednání, podávat návrhy na nařízení soudního dohledu nad dítětem či nařízení ústavní či ochranné výchovy. V rámci preventivní sociální práce se snaží o obnovu narušených funkcí rodiny, a to za spolupráce různých neziskových organizací, poskytovatelů sociálních a aktivizačních služeb, Probační a mediační služby ČR, státního zastupitelství, Úřadu práce, škol, lékařů nebo psychologů či psychiatrů. Dále pomáhají rodinám zprostředkovávat například azylové bydlení či dluhové poradenství. Právě z iniciativy zdejších pracovnic OSPOD působí na místních základních školách školní psychologové, z jejich strany také vzešla myšlenka založení nízkoprahového N klubu přímo v Mnichově Hradišti, který jako bezpečné místo pro děti a mládež funguje od března 2020.

Kurátorka pro děti a mládež Soňa Košková řeší především výchovné problémy dětí, záškoláctví, užívání návykových látek, alkoholu či trestnou činnost. A jak podotýká, nejsou výjimkou případy, kdy se svými svěřenci zůstává v kontaktu i po dovršení jejich plnoletosti. A jak se v čase vyvíjí problémové chování mezi dospívající mládeží? Díky covidu a distanční formě školní docházky téměř odpadly problémy se záškoláctvím, které OSPOD jinak řeší. Na druhou stranu dramaticky narostl počet případů kyberšikany, sebepoškozování a závislostního chování – ve smyslu závislosti na mobilních telefonech a sociálních sítích. V souvislosti se závislostmi je pracovnicím OSPOD velmi nápomocná organizace Laxus a Semiramis poskytující ambulantní a adiktologické služby.

Další pracovnice OSPOD, Martina Koliášová, má na starosti agendu náhradní rodinné péče a pro děti, které nemohou vyrůstat z různých důvodů ve vlastní biologické rodině, zprostředkovává náhradní rodinnou péči. Jedná se o pěstounskou péči na přechodnou dobu, pěstounskou péči a osvojení. Rovněž žadatelé, kteří mají zájem stát se osvojiteli, dlouhodobými pěstouny či pěstouny na přechodnou dobu, se obracejí na tuto pracovnici. Jejím úkolem je také sledování péče o nezletilé děti, které již jsou umístěny v náhradním rodinném prostředí, přičemž o průběhu péče pečující osoby podává pravidelné zprávy k soudu. Zmíněnou agendu řeší ve spolupráci s krajským úřadem, Úřadem práce nebo doprovázejícími organizacemi pěstounů.

Co se týče agendy OSPOD, zásadně s ní zamíchaly covidové roky. Přibylo především závislostního chování a domácího násilí a také se snížila ochota problémových osob spolupracovat. Covid a nutnost vyřizovat řadu věcí distančně vzali klienti OSPOD jako záminku vyhýbat se svým povinnostem. Aktuální situace zase sociálním pracovnicím přinesla nové výzvy v podobě začleňování a ochrany dětí cizího původu – některé ukrajinské děti do naší země přicházejí bez svých zákonných zástupců, a je tak nutná spolupráce pracovníků OSPOD napříč republikou, aby děti v takto choulostivé situaci dostaly tolik potřebnou ochranu a pomoc.

S emocionálně i časově náročnou prací se pojí také administrativa. Každé ohrožené dítě má vypracován individuální plán ochrany dítěte, který se pravidelně vyhodnocuje, a se zúčastněnými stranami se stanovují cíle, u nichž se sleduje jejich naplňování. Málokdo ví, že pracovnice OSPOD musí být rovněž k zastižení i mimo pracovní dobu, a to v rámci pohotovostní služby, kdy jsou v dosahu pro policii či soudy po dobu 24 hodin, sedm dní v týdnu. V případě nutnosti musí být připravené řešit naléhavou situaci nezletilého dítěte bezodkladně.

„Práce nás všech je do velké míry provázaná a mnozí klienti nám během let přecházejí z jedné agendy do druhé,“ konstatuje vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví Stanislava Picková. „Pokud by byly všechny rodiny funkční, byly bychom bez práce,“ dodává.

Martin Weiss, Kamelot č. 6/2022

 

 

Odběr novinek o Mnichovohradišťsku

Přihlaste se k odběru informací e-mailem, aby vám už žádná z novinek na Mnichovohradišťsku neunikla!

Go to top